• 2008-04-08

Pamiętamy – wystawa Zdzisława Pidka

11 kwietnia 2008 r., o  godz. 18.00 w CSW Łaźnia w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Zdzisława Pidka Pamiętamy. Jak zrobić dobrą wystawę o historii? Czy historia musi nudzić, kojarzyć się ze szkolną akademią, białą bluzką, granatową spódnicą. W podejściu do niej brakuje człowieka żywego, współczesnego. Historię, szczególnie polską wypełnia śmierć, cierpienie, walka. Bledną przy niej nasze codzienne, małe historyjki. Jak wyjść poza zamknięty obszar izby pamięci? Dotrzeć do człowieka współczesnego.

Źródło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

Próbą odpowiedzi na to pytanie jest wystawa prac Zdzisława Pidka Pamiętamy przygotowana przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Zmarły niecałe dwa lata temu Zdzisław Pidek był rzeźbiarzem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważne miejsce w jego twórczości  zajmują realizacje pomnikowe dla miejsc szczególnych w najnowszej historii Polski, związanych z pamięcią o ofiarach m.in. zbrodni katyńskiej. Znacząco różnią się one od tradycyjnych realizacji pomnikowych.  Nie są klasyczną lekcją historii. Nie edukują, pozwalają na własną interpretację historycznych wydarzeń. Nie przytłaczają formą, raczej konstruują otwarte sytuacje. Główny nacisk położony jest w nich na odbiorcę, kształtowanie jego przeżyć, emocji.

Aranżacja wystawy we wnętrzach CSW Łaźnia bazować będzie na pomyśle samego artysty wpisania realizacji w sale ekspozycyjne Galerii. Na drugim piętrze odtworzony zostanie pomnik w Bełżcu. Tytuł Pamiętamy zaczerpnięty został z inskrypcji na nagrobku artysty, odnosi się z jednej strony do pamięci o człowieku, artyście, jego twórczości, z drugiej do pamięci o historii. Czy potrzebne jest nam pamiętanie o tym co było? Jak uwolnić się od Historii? Jak tę pisaną z dużej litery zamienić na pisaną z małej – odbieraną we własny, prywatny, intymny sposób.

Wystawie towarzyszyć będzie pokaz prac studentów z pracowni prof. Zdzisława Pidka – Angeliki Fojtuch, Alicji Went, Aleksandry Karskiej, Joanny Urbańskiej, Dominiki Gwarys, Doroty Keller, przygotowany przez Roberta Kaję.

Wystawa potrwa do 25 maja 2008r.
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Dodaj komentarz