• 2008-04-07

Wydarzenia teatralnego Offu

12 kwietnia 2008 r. o godz. 19.00 w Teatrze Narodowym w Warszawie spektaklem Wieczór Teatru Dada otwarte zostaną Wydarzenia Teatralnego Off-u.

Bosai (źródło: materiały prasowe)

Bosai (źródło: materiały prasowe)

Teatr Dada von Bzdülöw skupia tancerzy i aktorów działających na pograniczu teatru ruchu i tańca nowoczesnego. Działa od 15 lat w Gdańsku. Jego założycielami są Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska. Grupa stworzyła ponad 30 spektakli, które prezentowała w 20 krajach świata. W latach 1995-2004 grupa współtworzyła program Teatru Miejskiego w Gdyni. Zespół brał udział w kilku międzynarodowych projektach artystycznych, m.in. Trans Danse Europe. Od 2000r. grupa jest związana z klubem Żak w Gdańsku. Podczas przeglądu zespół zaprezentuje spektakl złożony z dwóch prac solowych swoich założycieli i liderów.

Leszek Bzdyl jest aktorem, tancerzem, reżyserem i choreografem. Występował we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego i Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiury. W autoironicznej etiudzie Bonsai (z 2005r.) zmaganie tancerza z parą dżinsów staje się metaforą niemożności ucieczki przed formą.

Katarzyna Chmielewska jest tancerką i choreografką. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku i Szkoły Tańca Współczesnego P.A.R.T.S. w Brukseli. Artystka tańczyła m.in. w Gdańskim Teatrze Tańca. W solo Karnacja (z 2007r.) za pomocą tańca i ruchu artystka przedstawia gamę kobiecych przeżyć i uczuć. Partnerami jej działań są pokrywające scenę koce, poduszki, chusty i szale.

Fot. P. Wiśniewski, Teatr Dada (źródło: materiały prasowe)

Fot. P. Wiśniewski, Teatr Dada (źródło: materiały prasowe)

18 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się premiera spektaklu Teatru Cinema z Michałowic Krótka historia kroku marszowego w reżyserii Zbigniewa Szumski.

Teatr Cinema jest jednym z najbardziej oryginalnych teatrów alternatywnych w Polsce. Zespół działa od 15 lat. Tworzą go plastycy z Gdańska oraz aktorzy z kilku miast Polski. Siedziba zespołu mieści się w Michałowicach w Karkonoszach. Autorem scenariuszy i scenografii oraz reżyserem spektakli teatru jest Zbigniew Szumski (absolwent PWSSP w Gdańsku). Teatr Cinema stworzył kilkanaście spektakli teatralnych i kabaretowych. Jego afabularne przedstawienia sytuują się w obszarze teatru ruchu i obrazu. Świat w nich przedstawiony to zderzenie ludzkich wspomnień, snów i marzeń z materią codzienności. Surrealistyczne spektakle teatru wyróżniają się niezwykłymi obrazami i specyficznym humorem. Teatr Cinema występował m.in. na festiwalach Spielart w Monachium i Euro-Scene w Lipsku, Zürcher Theater Spektakel w Zurychu oraz na Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie. W spektaklu Krótka historia kroku marszowego bierze udział 7 aktorów. Spektakl inspirowany jest książką Rolanda Barthes’a Fragmenty dyskursu miłosnego. Wykorzystuje opowieści i wspomnienia jego twórców.

Fot. Teatr światła odbitego (źródło: materiały prasowe)

Fot. Teatr światła odbitego (źródło: materiały prasowe)

Następnego dnia również w Teatrze Collegium Nobilium o godz. 19.00 zostanie wystawiony spektakl Teatru Cooperativa Gimnastica Mexico Polaca Hernan Cortes Kto się śmieje z moich lęków w reżyserii Zbigniewa Szumski.
Zbigniew Szumski poprowadził warsztaty z aktorami meksykańskimi podczas Międzynarodowych Spotkań Teatru Ruchu w Queretaro w 2005. Reżyser kontynuował pracę z grupą aktorów z Diplomato Teatro del Guarpa z Meksyku w siedzibie Teatru Cinema w Michałowicach oraz w Meksyku. W ten sposób powstała teatralna grupa, która przyjęła nazwę Cooperativa Gimnastica Mexico Polaca Hernan Cortes. W spektaklu Kto się śmieje z moich lęków (premiera: wrzesień 2007, Meksyk) bierze udział 8 aktorów i muzyk z Meksyku. Aktorzy wykonują autorskie etiudy dotyczące tematu lęku i jego oswajania oraz zbiorowe układy gimnastyczne. Przedstawienie było prezentowane w stolicy Meksyku oraz na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Guadalajarze.

Fot. Teatr światła odbitego (źródło: materiały prasowe)

Fot. Teatr światła odbitego (źródło: materiały prasowe)

Festiwal zakończy przedstawienie Wieczór teatru światła odbitego  w reżyserii Tadeusza Wierzbickiego (24 kwiecień, godz. 19.00, CSW Zamek Ujazdowski)

Tadeusz Wierzbicki (absolwent Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej w Warszawie) jest twórcą unikalnego teatru wizualnego. Ponadto jest autorem scenariuszy i scenografii dla teatru, filmu i telewizji oraz autorem akcji plastycznych i instalacji plastycznych. Stworzył serię przedstawień prezentowanych pod szyldem Teatru „Małe i”. Jego kameralne spektakle zbudowane są z serii niezwykłych, abstrakcyjnych obrazów tworzonych za pomocą animacji przedmiotów oraz gry światła i cienia. Spektakle Tadeusza Wierzbickiego były prezentowane m.in. na festiwalach teatralnych w Barcelonie, Turynie, Erlangen, Strasburgu, Charleville-Mezieres, Atenach, Zagrzebiu, Jerozolimie i Bielsku-Białej oraz w Brazylii i Meksyku. Od 1987 artysta mieszka i tworzy w wiosce Majaczewice. Spektakl Wieczór teatru światła odbitego to seria abstrakcyjnych miniatur, etiud teatru wizualnego.

12-24 kwiecień 2008 r. Wydarzenia Teatralnego Off-u
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa

Dodaj komentarz