Pupa po raz czternasty

11 kwietnia w Warszawie rozpocznie się XIV Uniwersalny Przegląd Artystyczny Pupa, który potrwa do 20 kwietnia. Oprócz spektakli teatralnych, koncertów, pokazów prac z zakresu sztuk wizualnych i wydania antologii tematycznej organizatorzy przygotowali liczne atrakcje.

Pupa to jedyne interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne, w którym udział wziąć mogą zarówno zdolni amatorzy, jak i młodzi artyści niezależni. Przez osiem dni trwania Pupa zaprezentują się ci najciekawsi, wybrani w ciągu kilku miesięcy prac nad programem Przeglądu.

Podczas tegorocznej edycji widzów czeka pięć dni wypełnionych spektaklami teatralnymi. Zaplanowano trzy, cztery przedstawienia dzienne – wśród nich między innymi: sztukę pt. 8 grupy Detal (12 kwietnia), opartą na pracy dyplomowej przygotowanej w Szkole Aktorskiej Machulskich, czy Sędziów w wykonaniu Teatru Wolandejskiego (19 kwietnia), który ma na koncie gościnne występy w Teatrach Współczesnym i Studio.
Z dwoma spektaklami Kantata na cztery skrzydła i Pokojówki zaprezentuje się Teatr Kontrapunkt (13 i 18 kwietnia) – stały bywalec Pupy. Zeszłoroczny laureat Przeglądu – Teatr Miejski im. Stefana Jaracza w Otwocku pokaże przedstawienie Małe zbrodnie małżeńskie (18 kwietnia). Mocnym punktem będzie też spektakl Teatru Jakiegoś TakiegoSilva Rerum na podstawie Kartoteki Tadeusza Różewicza (11 kwietnia).

Podczas tegorocznych Dni Muzycznych organizowanych w ramach Pupy w klubie Radio Luxembourg wystąpią obiecujące formacje i grupy. Pierwszego dnia (16 kwietnia) dominować będzie mieszanka funk’u, jazzu i reggae. Zagra między innymi stosunkowo nowy na warszawskiej scenie, ale zdobywający coraz większą rzeszę fanów energetyczny Chrum Kolektyw. W roli gościa specjalnego wystąpi sześcioosobowy zespół Gaamera – pionier gatunku hasydisco. Drugi dzień (17 kwietnia) wypełnią zdecydowanie mocniejsze brzmienia. Na scenie zaprezentuje się między innymi Kabanos oraz gościnnie Hedfirst.

W Galerii nie zabraknie fotografii, malarstwa, rzeźby i rysunku. Większość prac pokażą studenci i absolwenci ASP z Warszawy, Gdańska, Poznania czy Łodzi. Szczególnie interesującą część Galerii stanowić będą obrazy Janiny McCormack, młodej artystki pochodzącej z Nowego Jorku, studiującej obecnie malarstwo na warszawskiej ASP w pracowni profesora Leona Tarasewicza.

W tegorocznej antologii zatytułowanej Antologia – Patologia ukażą się zarówno opowiadania stanowiące monologowe spowiedzi szaleńców, wiersze z ironicznym dystansem traktujące temat samobójstwa, jednoaktówki o trudnej miłości czy rozprawy filozoficzne w duchu nietzscheańskim.

W piątki na Łowickiej można będzie spotkać przeglądowych artystów: twórców sztuk wizualnych na wernisażu 11 kwietnia, a literatów na spotkaniu autorskim 18 kwietnia. W obie soboty: 12 i 19 kwietnia publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w warsztatach uczących aktywnego i świadomego odbioru sztuki, a także w dyskusjach panelowych, do których zaproszono młodą reżyserkę Natalię Fijewską-Zdanowską, aktora Rafała Mohra, teatrologa Mateusza Kanabrodzkiego, oraz krytyka Łukasza Drewniaka. Tematem rozmów będzie stan młodej sztuki niezależnej i jej perspektywy. Rafał Mohr poprowadzi również warsztaty teatralne, w których udział weźmie grupa aktorów występujących na tegorocznym Przeglądzie. Efekty ich pracy poznamy 19 kwietnia. Podczas finału Pupy (20 kwietnia) odbędzie się wręczenie nagród we wszystkich dziedzinach. Kto wygra, zależy od uznania widzów, gdyż to ich głosy liczą się w konkursie. Jak na finał przystało, zaprezentowane zostaną też zwycięskie spektakle.

11-13 i 18-20 kwietnia, od godziny 17 – Centrum Łowicka,
ul. Łowicka 21 (teatr, sztuki wizualne, literatura)
16-17 kwietnia, od godziny 18 – Radio Luxembourg,
ul. Górczewska 67 (muzyka)

Dodaj komentarz