Stoisko Trutha w Ogrodzie Saskim

W związku z realizowanym w Zachęcie projektem Inne miasto, inne życie (9 kwietnia – 31 lipca 2008 r.) w Ogrodzie Saskim w Warszawie umieszczona została praca Trutha zatytułowana Stoisko.

Fot. Edyta Jezierska, Truth, Stoisko (źródło: materiały prasowe)

Fot. Edyta Jezierska, Truth, Stoisko (źródło: materiały prasowe)

Artysta zaprojektował prostą strukturę nawiązującą do stylistyki minimalizmu i modernistycznego designu. Choć z daleka wygląda na solidną i elegancką, w istocie wykonana jest z lekkiego, nietrwałego sztucznego tworzywa i najpóźniej za kilka dni zacznie się deformować, załamywać w wyniku zaplanowanego błędu konstrukcyjnego, aż do całkowitego zniszczenia.

Nazwa Stoisko sugeruje użytkowy charakter konstrukcji. W kontekście Warszawy słowo stoisko kojarzy się chyba jednoznacznie z nieuregulowanym i wszechobecnym handlem ulicznym. Nietrwałość i duża skala pracy, a także absurdalna lokalizacja w parku uniemożliwiają oczywiście przystosowanie konstrukcji do potrzeb handlowych. Stoisko to raczej fantazja o idealnym miejscu i estetycznym narzędziu pracy dla sprzedawców. Jednocześnie praca ta poddana procesom natury, nieobliczalnym zachowaniom przechodniów i zniszczeniu wynikającemu z charakteru konstrukcji poddaje w wątpliwość nadzieje na powodzenie jakichkolwiek prób racjonalnego urządzania życia i pracy poprzez wszelkie projekty modernizacji.

 

Dodaj komentarz