• 2008-04-05

OK! Wyspiański

Od 4 kwietnia 2008 r. w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie można oglądać wystawę OK! Wyspiański przygotowaną we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Wystawa zamyka obchody Roku Stanisława Wyspiańskiego i symbolicznie przenosi problematykę sztuki przełomu XIX i XX wieku we współczesność.

Fot. Jacek Świderski (źródło: materiały prasowe)

Fot. Jacek Świderski (źródło: materiały prasowe)

Celem wystawy jest ukazanie artystycznej i identyfikacyjnej użyteczności historii i współczesnego potencjału inspiracyjnego, stojącego za postacią jednego z najważniejszych twórców polskich.

Ok! Wyspiański to także nawiązanie dialogu z twórczością artysty, zastąpienie podziwu bliskością. Maria Anna Potocka pisze: Na początku wszystkiego jest wielomedialny Wyspiański, z jednej strony niewolnik historii, z drugiej jej burzyciel, artysta czujący zarówno boga jak i ludzi, twórca brutalnie walczący ze swoimi ograniczeniami i pokazujący swoim następcom jak należy gwałcić sztukę, aby zechciała stać się naszym obrazem.

Na wystawie znajdą się prace: Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Kantora, Edwarda Dwurnika, Jadwigi Sawickiej, Łukasza Skąpskiego, Pawła Książka, Janka Simona, Oskara Dawickiego, Karoliny Kowalskiej, Małgorzaty Markiewicz, Daniela Rumiancewa, Aleksandra Janickiego, Roberta Kuśmirowskiego.

Wystawa potrwa do 8 czerwca 2008 r.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego
Kamienica Szołayskich
ul. Szczepańska 11, Kraków

Dodaj komentarz