• 2008-03-31

„Mefistofeles” Arriga Boita

„Mefistofeles” Arriga Boita, przedstawienie Opery Nova w Bydgoszczy odwiedzi Warszawę. Dnia 3 kwietnia 2008 roku zaprezentuje się na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

mefistofeles2

Obecnie bydgoska scena operowa jest jedyną w Polsce, gdzie można go zobaczyć. Kompozytor, XIX-wieczny włoski poeta i muzyk tworzył swe dzieło częściowo w Polsce, do własnego libretta według Fausta Goethego. Od 1875 roku datuje się szereg premier Mefistofelesa we Włoszech, w Londynie, Nowym Jorku, Barcelonie i Warszawie (1880). Tytułowym bohaterem opery jest jest szatan – inteligentny, cyniczny, cierpliwy w oczekiwaniu na zapisaną mu duszę. Mefistofeles pełen sarkazmu i oświeceniowej drwiny to demon wnoszący twórczy niepokój, z którym w Prologu opery Bóg rozmawia i zawiera zakład o wybory człowieka. Oto historia uczonego Fausta, żądnego szczęścia i poznania świata za wszelką cenę.

Reżyserska i scenograficzna propozycja Tomasza Koniny z 2001 roku jest imponująca. Blisko 130-osobowy chór (w tym dzieci z Pracowni Wokalnej Pałacu Młodzieży) obrazuje zastępy anielskie, diabelski sabat, szczęśliwych mieszkańców mitycznej Arkadii. W roli tytułowej wystąpi Piotr Nowacki, partię Fausta wykona Dariusz Pietrzykowski, a w postać Małgorzaty wcieli się Katarzyna Nowak-Stańczyk. Nad całym aparatem wykonawczym (blisko 230 osób) panować będzie od dyrygenckiego pulpitu Maciej Figas.

mefistofeles

*************

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne: Maciej Figas
Inscenizacja, reżyseria i scenografia: Tomasz Konina
Asystent reżysera: Edward Stasiński
Przygotowanie chóru dziecięcego: Henryk Wierzchoń
Współpraca muzyczna: Henryk Wierzchoń
Reżyseria świateł: Tomasz Konina 
 
Arrigo Boito: kompozytor, poeta, dramatopisarz, świetny librecista (współpracował z Verdim przy powstawaniu jego najdoskonalszych późnych operach "Otellu" i "Falstaffie"). Dziełem życia Boita jest monumentalna opera "Mefistofeles" do własnego libretta według "Fausta" Goethego, tworzona częściowo podczas pobytu w Polsce, u krewnych ze strony matki. Pierwsza prezentacja opery w mediolańskiej La Scali skończyła się klęską, która jednak nie załamała autora.

Czas pracował dla Boita. Nadeszła era Wagnera, do Włoch przenikał nowy styl muzyczny, który przygotował grunt pod nowatorskie utwory Arriga. Od października1875 r. nadszedł okres triumfu "Mefistofelesa" w Bolonii, Wenecji, Londynie, Bostonie, Nowym Jorku, Lizbonie i – w 1880 r. w Warszawie. La Scala "padła" w 1881 r. – zwycięstwo Arriga Boita w walce o nową sztukę było całkowite.

Bydgoska scena Opery Nova obecnie jest jedyną w Polsce, która wystawia "Mefistofelesa". W 2001 r. reżyserii i scenografii podjął się Tomasz Konina, w którego dorobku realizacji operowych znajdują się m.in. "Tankred", "Podróż do Reims" Rossiniego, "Pelleas i Melisanda" Debussy’ego, "Adriana Lecouvreur" Francesca Cilei Jak odczytywał "Fausta" i przekładał na język muzyki XIX-wieczny włoski kompozytor i jak na język scenicznego obrazu przekłada operę utalentowany polski reżyser, mogą Państwo przekonać się odwiedzając Operę Nova.

"Mefistofeles" to gigant sceniczny: wymaga wielkiego aparatu wykonawczego (blisko 230 artystów, w tym 3 połączone chóry).

(Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Opera Nova w Bydgoszczy)

Dodaj komentarz