• 2008-03-31

Jindřich Štreit: „Związki”

Dolnośląskie Centrum Fotografii oraz Czeskie Centrum, organizują wspólnie wystawę fotografii pt. „Związki”, której autorem jest wybitny czeski dokumentalista Jindřich Štreit.

Wernisaż odbędzie się w środę, 2 kwietnia br.,  o godz. 17.00. w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański".

jindrichstreit_485

Ekspozycja swoją premierę miała w lutym br., w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, teraz mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska będą mogli obejrzeć znakomite fotografie Jindřicha Štreita. Na wystawie znajdą się prace z różnych etapów twórczości artysty, które powstawały na terenie Czech (ówczesnej Czechosłowacji) i Polski, począwszy od lat 70-tych XX w., aż do czasów nam współczesnych.

Oto jak o wystawie pisze sam autor:

„Wystawa jest oryginalna i w tym zestawieniu nigdy dotąd nie była pokazywana. Poszczególne fotografie pochodzą z różnych cyklów. Najstarsza z nich pochodzi z połowy lat 70, z okresu, kiedy powstawały fotografie do tematu „Romowie”. Fotografia przedstawia małego chłopca ze swoim ojcem.

W latach 80 poświęciłem się szeroko pojętemu tematowi życia wiejskiego. Cykl nazywa się „Wieś jest światem”. Wtedy jeszcze pracowałem w rolnictwie.

Kolejne fotografie pochodzą z dwóch cyklów: „Ludzie z województwa ołomunieckiego” oraz „Region mikulowski”.

Na początku nowego tysiąclecia powróciłem w moje rodzinne strony i wciąż tu mieszkam. Od początku mojej fotograficznej drogi temat związków międzyludzkich jest dla mnie najważniejszy. Związki między dorosłymi, między mężczyzną i kobietą, między rodzicami i dziećmi … ale interesują mnie również związki człowieka i jego braci mniejszych, czy też człowieka, natury i krajobrazu. Istnieje tu jakieś napięcie, wiele tajemniczości, kiedy jeszcze nie wiem jaki będzie rozwój tych związków, zawsze jest jakieś niedopowiedzenie, nieskończoność, niepokój. Nic tu nie jest ostateczne, życie to wielka gra i od każdego z nas zależy ile wygra dla siebie.”

Jindřich Štreit, tłum. Elżbieta Puchalska – Czeskie Centrum

Ekspozycję można będzie oglądać do 30 kwietnia 2008 r., od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00. Wstęp bezpłatny.

**********************************

Jindřich Štreit – Biografia

Urodzony 5.09.1946 w Vsetíně na Valašsku (Morava). Ukończył Wydział Pedagogiki w Uniwersytecie im. Palackého w Olomouci, kierunek wychowanie plastyczne (1967). Po ukończeniu uniwersytetu rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Rýmařově. Po roku został dyrektorem szkoły w Sovinci a następnie w Jiříkově. Oprócz działalności pedagogicznej i fotograficznej zajmuje się działalnością społeczną. Radość fotografowania zaszczepił w nim ojciec. W 1964 r., jeszcze podczas studiów, do fotografowania zachęcał go Jan Bukovjan, a pierwsza wystawa indywidualna zbiegła się w czasie z ukończeniem uczelni.

Od 1972 roku dokumentował życie na wsi i społeczności Romskie. Dwa lata później zaczął prowadzić galerię w Sovinci. W latach 1974–1977 uczęszczał do szkoły fotografii artystycznej, pracę dyplomową stanowił album zza kulis teatru.

W 1982 r., jako jedyny fotograf uczestniczył w nieoficjalnej wystawie prac artystów, która odbyła się na kortach tenisowych w Pradze i podczas której jego prace zwróciły uwagę tajnych służb. Został aresztowany miał zakaz fotografowania i był śledzony. Po zakończeniu postępowania sądowego znalazł zatrudnienie jako dyspozytor w Państwowym Gospodarstwie Rolnym Ryžoviště. Dzięki zmianie politycznej w 1989 roku jego sytuacja uległa zasadniczej zmianie. Został pracownikiem urzędu powiatowego, a następnie muzeum w Bruntalu.

Od roku 1994 jest samodzielnym fotografem i wykładowcą w Instytucie Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavě, pracuje nad projektami dokumentalnymi we Francji, Anglii, Austrii, Niemczech, Japonii, Chinach, Rosji na Węgrzech i w Republice Czeskiej. Od 1997 roku prowadzi galerię w Bruntalu. W 2000 roku habilitował się w Wydziale Filmu i Telewizji w Wyższej Szkole Muzycznej w Pradze, gdzie był wykładowcą i specjalistą fotografii. Miał ponad 700 wystaw autorskich i w wielu współuczestniczył, wydał 21 książek.

Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach świata m.in.: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Gallery w Waszyngtonie, Art Institute of Chicago, Victoria and Albert Museum w Londynie czy Ludwig Museum w Kolonii.

Jest rycerzem DC i członkiem Stowarzyszenia Q Brno, Stowarzyszenia Ołomuckich Artystów, Aktywu Wolnej Fotografii przy Praskim Domu Fotografii i Stowarzyszenia Artystów w Pradze.

Dodaj komentarz