„AfryKamera 2008”

Słysząc słowo Afryka, jaki obraz widzisz przed oczami? Bieda, głód, AIDS czy nieustanna walka o przeżycie? Taki stereotypowy obraz jest mocno zakorzeniony w świadomości mieszkańców Starego Kontynentu. Powstał w wyniku niezwykle tendencyjnego spoglądania na Afrykę, odsuwając na drugi plan kulturowe bogactwo Czarnego Lądu. Swój udział w kształtowaniu takiego wizerunku ma zarówno kinematografia amerykańska, jak i twórczość europejska. W filmach tych problemy Afryki przedstawiono  powierzchownie i schematycznie. Jak jest naprawdę?

W myśl zasady „nic o nas bez nas”  śmiało można stwierdzić, że nikt nie pokaże bardziej wiarygodnie Afryki niż sami Afrykańczycy. Kino afrykańskie staje się coraz bardziej atrakcyjne i doceniane na całym świecie. Jedyną okazją w naszej części Europy do zapoznania się z dorobkiem filmowym  Czarnego Lądu jest festiwal „AFRYKAMERA”, który odbędzie się we wrocławskim kinie Lalka, w dniach 16-20 kwietnia 2008 r..

„Prezentując ciekawych i docenianych artystów pragniemy promować to, co najwartościowsze na kontynencie afrykańskim oraz poszerzać horyzonty oglądu współczesnego świata. Dążymy do wspierania pozytywnej promocji Afryki w Polsce, pokazania bogactwa i różnorodności kontynentu oraz jego bardziej realistycznego obrazu, nie tylko naznaczonego wojnami i kolonializmem. Zapraszamy na nasz polsko-afrykański dialog kulturalny” – zachęcają organizatorzy z Centrum Współpracy Rozwojowej.

Głównym celem festiwalu „AfryKamera” jest prezentacja dorobku kinematografii afrykańskiej, jak również ukazanych różnorodnych aspektów sztuki Czarnego Lądu. W dniu uroczystego otwarcia festiwalu będzie można obejrzeć oryginalne obrazy utrzymane w nurcie współczesnego malarstwa afrykańskiego Tingatinga, jak również zapoznać się z różnymi gatunkami afrykańskiej muzyki. Organizatorzy zapraszają również do udziału w dyskusjach, podczas których zostanie poruszony temat medialnego obrazu Afryki oraz sytuacji kobiet w afrykańskich społeczeństwach. Podczas spotkań głos zabiorą eksperci z różnych dziedzin: afrykaniści, medioznawcy, antropolodzy kultury, politolodzy oraz socjolodzy. Jak zwykły człowiek może wpłynąć na globalny rozwój ekonomiczny będzie można się dowiedzieć podczas warsztatów, promujących Fair Trade, czyli ideę sprawiedliwego handlu. 

kairhistoriapewnejkamienicy_485

Kard z filmu „Kair, historia pewnej kamienicy”

Filmem otwierającym tegoroczny festiwal Afrykanera we Wrocławiu będzie egipska produkcja „Kair, historia pewnej kamienicy” – ekranizacja bestsellerowej książki Alaa Al Asuany. Akcja filmu rozgrywa się w murach jednej z kairskich kamienic, w której życie bogatych rodzin przeplata się z tragiczną historią mieszczańskiej biedoty. Przez losy bohaterów nieustannie przewijają się rozwiane nadzieje, niezrealizowane marzenia, oddalanie od ideałów… Film stanowi jedną z najlepszych produkcji w historii egipskiego kina, ukazującą całą wrażliwość i wyjątkowość afrykańskiej twórczości filmowej.

 „Tingatinga” – współczesne malarstwo afrykańskie

tingatinga_485

Obraz malowany w stylu TingaTinga

 „Tingatinga” to jedyny w swoim rodzaju afrykański styl malarski, charakteryzujący się żywymi, głębokimi kolorami oraz dynamiczną kompozycją. Głównym motywem są przeważnie karykaturalnie stylizowane zwierzęta, fantazyjne ptaki i rozmaite scenki z życia Afryki. Te atrakcyjne, oryginalne obrazy od lat cieszą się światową sławą i goszczą na wystawach w wielu krajach Azji, Europy oraz w Ameryce. Obrazy malowane w stylu TingaTinga można będzie obejrzeć podczas tegorocznego Festiwalu „Afrykanmera” 2008.

1 komentarz do artykułu “„AfryKamera 2008””

  1. marta

    Byłam uczestnikiem zeszłorocznej edycji festiwalu – gorąco polecam!!! Można nie tylko zobaczyć niebanalne filmy, ale również spotkać ciekawych ludzi…

Dodaj komentarz