• 2008-03-28

„Wygnanie” – film Andrieja Zwiagincewa

28 marca 2008 r. w polskich kinach pojawi się nowy film Andrieja Zwiagincewa – „Wygnanie”. Po debiucie niezwykłym „Powrotem” (Złoty Lew na Festiwalu Filmów w Wenecji w 2003 roku) Zwiagincew okrzyknięty został drugim Tarkowskim. „Wygnaniem” udowadnia, że przydomek ten nie został mu przyznany przez przypadek i że w pełni na niego zasługuje. Świadczy o tym niewątpliwy sukces „Wygnania” na świecie:

  • MFF w Cannes 2007 – Nagroda dla Konstantina Ławronienki w kategorii Najlepszy Aktor
  • MFF w Moskwie 2007 – Nagroda Główna
  • Europejskie Nagrody Filmowe 2007- Nominacja dla operatora Michaiła Kriczmana 
  • Cottbus Film Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego – Nominacja do Grand Prix 
  • Festiwal Filmów Rosyjskich „ Sputnik nad Warszawą” 2007- Grand Prix

Film, który brytyjski „The Times:” określa słowami: „hipnotyzująca, piękna historia” to przejmująca opowieść o samotności, braku zrozumienia i trudnych relacjach międzyludzkich. Akcja „Wygnania” toczy się na prowincji, której surowa przyroda jest niemym świadkiem tragicznych wydarzeń. Film przedstawia historię Aleksa (Konstantin Ławronienko), który razem z rodziną (w roli żony fenomenalna Maria Bonevie) powraca w strony swojego dzieciństwa. Cel podróży – dom na prowincji, który sprawia wrażenie ostoi spokoju,  staje się miejscem wybudzenia małżonków z ciszy. Brak miłości i obcość doprowadzają do nieodwracalnych przemian w ich związku. Zamknięte w swojej samotności postacie odkrywają przed nami tajemnice własnych dusz.

Najnowszy film Andrieja Zwiagincewa, to ponad czasowa, dramatyczna historia o braku zrozumienia, trudności wyboru i samotności w małżeństwie.

Dodaj komentarz