• 2008-03-28

„Ferdydurke” w Bytomskim Centrum Kultury

Nagrodzony na festiwalu w Edynburgu spektakl „Ferdydurke” Teatru Provisorium i Kompanii Teatr z Lublina będzie gościł w Bytomskim Centrum Kultury. Spektakl według powieści Witolda Gombrowicza odbędzie się w sobotę 29 marca 2008 r. o godz. 18:30.

ferdydurke1_485

Ferdydurke w oryginalnej interpretacji to przede wszystkim forma. Bliski kontakt ciał, ławka, na której brakuje miejsca, podporządkowanie ciała impulsom biologicznym – przestrzeń sceniczna zawężona do granic absurdu. Pułapki zastawione na ludzi wpadających w niewolę narzuconych ról pokazane w dosłowny sposób.

Spektakl zachowuje rytmiczność konstrukcji, całość zamyka w pewien ograniczony kosmos (szkoła, dom, dwór). Ścieśnienie przestrzeni, kumulacja czasu (przedstawienie trwa godzinę i dwadzieścia minut), precyzja ruchowa i rytmiczna doprowadzona do perfekcji w scenie pojedynku na miny, wszystko to buduje najwyższe emocje. Całość zamknięta jest w sześcianie, co potęguje poczucie zamknięcia i ograniczenia.
 
Ferdydurke odkrywa nowy typ aktorstwa – biologicznego, które wydaje się najbliższe postaciom  Gombrowicza. Posługuje się najwyższymi stanami emocjonalnymi. Jednocześnie komizm spektaklu przybiera formy okrutne, dzikie, nieokiełznane. Tak jak sam Gombrowicz.

Bytomskie Centrum Kultury
ul. Żeromskiego 27, 41-902 Bytom

Dodaj komentarz