• 2008-03-27

Sztuka to potęga

1 kwietnia 2008 r. Józef Robakowski wykładem pod tytułem "Sztuka to potęga" zainauguruje nowy cykl prezentacji w Centrum Sztuki WRO – SZTUKA TO POTĘGA. Nie przypadkiem tytuł jednej z najważniejszych prac Robakowskiego, artysty związanego z WRO od pierwszej edycji Biennale, stanowi hasło i temat nowego cyklu. Wykład rozpocznie się o 18:30.

jozefrobakowski_485

Cykl SZTUKA TO POTĘGA, prezentując różnorodne postawy i koncepcje, ma prowokować z jednej strony zaproszonych artystów i teoretyków sztuki, z drugiej publiczność, do zmierzenia się i gry z tym pozornie banalnym, metaforycznym i, niekiedy, ironicznym hasłem. Kolejni goście opowiadać będą o swojej twórczości, sztuce współczesnej i związanych z nią zjawiskach, uzupełniając wykład wybranymi realizacjami. Józef Robakowski, związany z Biennale WRO od 1989 r., jest jednym z najważniejszych polskich artystów współczesnych, inicjatorem ważnych wydarzeń medialnych i akcji artystycznych, historykiem sztuki i profesorem PWSFTviT w Łodzi. Współzałożyciel wielu eksperymentalnych grup artystycznych, w tym Warsztatu Formy Filmowej.

Praca Sztuka to potęga, od której cykl bierze swą nazwę, została zrealizowana przez Robakowskiego w 1985 r. i jest zapisem parady wojskowej na Placu Czerwonym, do której komentarz zastąpiony został muzyką śpiewającej po niemiecku grupy Laibach z formacji Neue Slovenische Kunst. Wykład 1 kwietnia połączony będzie z promocją wydanej przez Centrum Sztuki WRO publikacji Józef Robakowski. Obrazy energetyczne. Zapisy bio-mechaniczne 1970-2005, uznanej w podsumowaniu roku 2007 za najlepsze multimedialne wydawnictwo o sztuce współczesnej, jakie pojawiło się na polskim rynku (Stach Szabłowski, Sztukę trzeba umieć czytać, „Dziennik” 7.12.07).

jozefrobakowski2_485

W następnym spotkaniu z cyklu SZTUKA TO POTĘGA, które odbędzie się już 25 kwietnia 2008 r. również o godz. 18:30, weźmie udział szwajcarski artysta Christian Hübler z grupy artystycznej Knowbotic Research. Reprezentowana przez Christiana Hüblera niemiecko-szwajcarska grupa artystyczna Knowbotic Research w swych długofalowych projektach eksperymentuje z kształtowaniem informacji, interfejsu i działaniami w sieci, poruszając się wokół takiej tematyki jak urbanizacja, konstrukcja wiedzy czy problematyka politycznej reprezentacji. Od 1998 roku artyści związani z Knowbotic Research wykładają na Wydziale Nowych Mediów Uniwersytetu Sztuki i Wzornictwa w Zurychu. Grupa była wielokrotnie nagradzana, m.in. Nagrodę im. Hermanna Claasena w dziedzinie Sztuki Mediów i Fotografii (2001), nagrodą Centrum Sztuki i Technologii Mediów (ZKM) w Karlsruhe (1997 i 2000), Nagrodą im. Augusta Seelinga przyznawaną przez Muzeum Wilhelma Lehmbrucka (1997) i Prix Ars Electronica (Golden Nica – nagroda główna, 1994 i 1998).

Dodaj komentarz