• 2007-12-31

Michał Kotula, Bielska Jesień 2007

Jeden z najmłodszych uczestników wystawy – 26-letni Michał Kotula z Bytomia, został zwycięzcą plebiscytu publiczności 38. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2007 zorganizowanego przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej. Jego praca Bez tytułu 2 zyskała najwięcej głosów spośród ponad 300 oddanych przez widzów zwiedzających wystawę (ekspozycję zwiedziło ponad 1600 osób). Praca przedstawiająca portret leżącej kobiety, utrzymana w spokojnej, szaro-białej tonacji – choć wykorzystuje technikę klasyczną (akryl, płótno) – przypomina stylistykę stosowaną w grafice komputerowej.

micha322kotulabeztytu322u2_485

Michała Kotulę w sztuce pasjonuje komplikacja, szczególnie ten jej rodzaj, który powstaje z perfekcyjnego dopasowania wszystkich części składowych dzieła. Artysta stara się, aby w jego pracach pomysł i wykonanie były na równie wysokim poziomie, z perfekcyjną kompozycją, wyszukanymi kolorami. Poszukuje estetyki, która będzie jego własną i oryginalną, ale też efektowną, czytelną i przede wszystkim nieobojętną dla odbiorcy. W swoich poszukiwaniach nie krępuje się korzystać ze zdobyczy techniki (np. komputera) przy projektowaniu i wykonywaniu prac.

Michał Kotula urodził się w 1981 roku w Toruniu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; specjalizacja – malarstwo. Promotorem jego pracy dyplomowej był prof. Jacek Rykała. Dwukrotnie został zakwalifikowany do finału i wystawy końcowej w międzynarodowym konkursie Autoportret inspirowany twórczością wybranego artysty organizowanym przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (2004, 2006). W 2006 roku jego obraz znalazł się w finale konkursu „Obraz Roku 2005” organizowanym przez miesięcznik Art & Business.

Jest autorem dwóch wystaw indywidualnych: w galerii PrzyTyCk w Tarnowskich Górach (2006) oraz w klubie-galerii Cafe-Szafe w Krakowie (2007).  Brał udział w kilku wystawach zbiorowych: w Salonie Mercedes – Benz w Sosnowcu (2004); Interpretum – interpretacje w galerii Na schodach przy ASP w Katowicach (2005); 12,6 m2 w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach (2006); Pokój do wynajęcia w galerii Kronika w Bytomiu i Głuchy Telefon w GCK w Katowicach (2007).

Na drugim i trzecim miejscu – z niewielką różnicą głosów – znaleźli się Bartłomiej Otocki (Portret pamięciowy – wyróżnienie pisma Obieg) oraz Jarosław Lewera (Galeria Łódzka – Wejście, obraz CCXXI).

Dodaj komentarz