Dee Dee Bridgewater, Cassandra Wilson, Angelique Kidjo

Najwybitniejsze wokalistki jazzu – Dee Dee Bridgewater, Cassandra Wilson i Angelique Kidjo będą gwiazdami wiosennej edycji Ery Jazzu.

Dee Dee Bridgewater – to jedna z ikon współczesnej wokalistyki jazzowej, artystka o ugruntowanej pozycji zawodowej, niezwykle popularna i uwielbiana na całym świecie. Wielokrotnie nagradzana i nominowana do prestiżowych nagród (od Grammy Awards po Jazz Academy Awards) jest dzisiaj bodaj najważniejszą wokalistką , która w niezwykle umiejętny sposób łączy jazz z  muzyką rozrywkową, etniczna i wspaniałą sztuką estradową. Jej jedyny w Polsce koncert oparty będzie w znacznej mierze na najnowszym, entuzjastycznie przyjętym przez publiczność i krytyków albumie Red Earth – zrealizowanym wspólnie z muzykami z Mali.

Dwie wielkie osobistości dzisiejszego jazzu – wybitny saksofonista David Murray oraz legendarna wokalistka Cassandra Wilson zaprezentują wspólny projekt New Black Saint. To powrót tego wybitnego muzyka do pomysłów, jakie realizował w latach osiemdziesiątych w ramach ekspansji niezwykle dzisiaj kreatywnego nurtu New Black Music. Także wtedy udział w projektach saksofonisty brała (nieznana wtedy) wokalistka Cassandra Wilson. Dzisiaj gdy pozycja Davida Murraya jest na rynku jazzowym niekwestionowana a popularność wokalistyki Cassandry Wilson równa jest uznaniu jakie zyskują wielkie gwiazdy muzyki popularnej – ten projekt (i jedyny koncert w Polsce) stanie się z pewnością ważnym epizodem w historii światowego jazzu i wielkim wydarzeniem w Polsce.

Nazywana ikoną afro-music jest dzisiaj Angelique Kidjo jedną z najwybitniejszych wokalistek z Afryki, które ze swoją sztuką doskonale zaistniały na największych estradach świata. Bestsellerowe albumy, aplauz publiczności oraz entuzjazm krytyków są dowodem uwielbienia dla sztuki wokalistki z Beninu. Nagradzana prestiżowymi Grammy Award artystka wypracowała sobie pozycję niekwestionowanej gwiazdy, z którą nagrywają i koncertują m.in. Carlos Santana, Diana Krall, Herbie Hancock, Branford Marsalis, Peter Gabriel, Erykah Badu, Ziggy Marley. Koncert w Polsce jest pierwszym spotkaniem z polską publicznością.

Dee Dee Bridgewater & Malian Singers and Dancers
4.03.2008 – Warszawa – Sala Kongresowa

David Murray Quartet & Cassandra Wilson
30.03.2008 -  Warszawa – Sala Kongresowa

Angelique Kidjo & African Soul & Roots
21.04.2008 – Warszawa – Sala Kongresowa

Dodaj komentarz