XV Festiwal Audio Art

W Warszawie w dniach od 19 do 21 grudnia odbędą się wydarzenia w ramach XV edycji festiwalu Audio Art. Festiwal jest jednym z najbardziej awangardowych kierunków sztuki końca XX i początku XXI wieku. Łącząc różne jej dziedziny, stanowi współczesną odmianę sztuki synkretycznej. Audio Art prezentuje instalacje dźwiękowe, koncerty i performance. Dźwięk traktuje jako materiał w określonym kontekście przestrzennym i czasowym. Odbiorca doświadcza kompozycji tego nurtu w sposób polisensoryczny, niejednokrotnie sam znajdując się w centrum formy przestrzenno-dźwiękowej. Twórca sztuki Audio Art jest jednocześnie kompozytorem, konstruktorem i wykonawcą swoich dzieł. W instalacjach Audio Art często używa się zaawansowanych technologii.
Prezentacje w odrestaurowanej Galerii Laboratorium są powrotem do tradycyjnego miejsca wydarzeń warszawskiego Audio Artu.  Codziennie będzie odbywał się performance muzyków holenderskich z zastosowaniem rzeźb dźwiękowych jako instrumentów muzycznych. Po performaces będą miały miejsce koncerty-happeningi z udziałem muzyków gościnnych: laptopowców, muzyków klasycznych i alternatywnych oraz tradycyjnie wszystkich chętnych do wspólnego grania w ramach happeningu Audio Art Orkiestry.
Hans van Koolwijk (ur. w 1952) studiował w Królewskiej Akademii, a także w Państwowej Akademii Sztuk Wizualnych w Holandii. Jako twórca łączy pasję dla sztuk wizualnych i muzycznych. Jest autorem wielu instalacji, które były dotąd wystawiane m. in. w Luksemburgu, Pradze, Amsterdamie, Lyonie, Warszawie, Lubljanie, Dreźnie.
Współkonstruktor rzeźb dźwiękowych i artystyczny partner Hansa van Koolwijka – Hans van Eck (ur. w 1958), autor m.in. Bass Boxes, studiował muzykę elektroniczną w Instytucie Sonologii w Utrechcie, a także muzykologię na Uniwersytecie w Amsterdamie. Ponadto uczył się kompozycji u Daana Manneke. Jest kompozytorem i współtwórcą instalacji oraz założycielem zespołu muzyki elektroakustycznej Schreck. Wykłada na wydziale technologii muzycznych Hogeschool voor de Kunsten Utrecht

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zostało utworzone w 1923. Ma wieloletnie doświadczenie w realizacji festiwali muzycznych, koncertów, konkursów, międzynarodowych kursów kompozytorskich. Wśród największych projektów PTMW był festiwal Światowe Dni Muzyki. Obecne stałe projekty to: Konkurs Wykonawców Muzyki XX i XXI wieku, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Kazimierza Serockiego, Festiwal Audio Art, Projekt Przestrzenie Dźwięku i inne. Stowarzyszenie jest członkiem światowego Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.
W ramach Audio Art Orkiestry odbywać się będą warsztaty adresowane dla wszystkich fascynatów nietypową dźwiękowością, w tym młodzieży. Warsztaty te przygotowują do zbiorowej improwizacji, która zostanie zaprezentowana podczas ostatniego koncertu Festiwalu.

19 – 21.12, XV Festiwal Audio Art, Warszawa
Kurator: Jerzy Kornowicz

Dodaj komentarz