• 2007-11-24

38. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2007

Ponad sto obrazów 58 artystów prezentowanych jest na tegorocznej wystawie Bielska Jesień, otwartej w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej w miniony piątek, 23 listopada. W gronie 12 nagrodzonych i wyróżnionych artystów znalazł się zarówno najmłodszy uczestnik biennale, tegoroczny absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – Jan Dziaczkowski, ze swoją bajkowo-komiksową pracą pt. Marcin jako Thimothy Threadwell, Grizzly Man (wyróżnienie redakcji Artluk), jak i przedstawiciel najstarszego pokolenia – Tadeusz Moskała z Bielska-Białej, którego abstrakcyjne, trójwymiarowe malarstwo w konwencji 3D znalazło uznanie w oczach jury (jedno z pięciu wyróżnień).

wojciechkubiaklidiakrawc_485
Grand Prix przypadło młodym twórcom z Krakowa (obydwoje przed 30-tką) – artystycznemu tandemowi Wojciech Kubiak i Lidia Krawczyk, którzy w swoich wspólnych projektach skupiają się na analizie tożsamości w kontekście problematyki płci i seksualności. Oba nagrodzone portrety są nie tylko ich głosem w dyskusji o problematyce „gender” i „queer”, ale też próbą rozbicia sztywnych schematów kulturowych w postrzeganiu człowieka.
Z kolei Stefan Hanćkowiak z Zielonej Góry (III nagroda) w swojej twórczości operuje wymyślonymi postaciami Bombla i Glizdy. Wesołe, jaskrawe kolory, wielkie oczy i symbolicznie pojawiające się zwierzęta, mają na celu wprowadzenie odbiorcy w bajkowy świat wewnętrznego dziecka, które jest w każdym z nas. A wszystko po to, by zmierzyć się z problematyką natury świata, twardymi zasadami egzystencji, czy poszukiwaniem efemerycznego szczęścia. Agatę Biskup z Krakowa, zeszłoroczną absolwentkę krakowskiej ASP  nagrodzono za refleksyjne obrazy odważnie sięgające do banału, poruszające problem przenikania sztuki do codzienności i odwrotnie – II nagroda oraz wyróżnienie redakcji Exit  za prace pt. I co ja teraz zrobię?!, Pingwin.
Jury wyróżniło także prace: Małgorzaty Borek, Doroty Borowej, Tadeusz Moskały, Bartłomieja Otockiego (także wyróżnienie redakcji Obieg) i Małgorzaty Szymankiewicz (także wyróżnienie Art & Business). Wyróżnienie Sztuki.pl otrzymał Tadeusz Król, natomiast portalu Artinfo.pl Barbara Tytko, która będzie miała w 2008 roku wystawę indywidualną w Galerii Artinfo.pl w Fabryce Trzciny w Warszawie.
Oceniające konkursowe prace pięcioosobowe jury złożone z krytyków, historyków sztuki, artystów i wykładowców ASP, wśród których był także znany polski artysta Leon Tarasewicz, wybierało prace nacechowane dużą kultura malarską, unikające łatwej estetyczności, a przy tym zawierające ciekawe przesłanie, czy też problem.

Na konkurs napłynęło 1.627 prac 416 artystów. Do wystawy pokonkursowej jury zakwalifikowało 109 prac 58 artystów, wśród nich znalazło się pięcioro artystów bielskich, a z całego Śląska aż 14.

Kuratorem wystawy jest Grażyna Cybulska, historyk sztuki, pracownik Galerii Bielskiej BWA

Wystawa trwa: 24.11.2007 r. – 30.12.2007 r. (obie sale)
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

1 komentarz do artykułu “38. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2007”

  1. malarz

    obrady jury to farsa, przewodniczący wyznaje zasadę : bierzemy wszystko, co może być nasze, wstyd, Kraków się zbłaznił !

Dodaj komentarz