• 2007-11-23

Ocalić od zapomnienia

W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej pt. Ocalić od zapomnienia. Podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki konkursu, a laureaci otrzymają nagrody.
 
Na wystawie oglądać można ponad 100 prac nadesłanych na XXVII Konkurs Fotograficzny Ocalić od zapomnienia, zorganizowany przez MCK wraz z Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Biuletynem Fotograficznym. Tegoroczna edycja była pierwszą o zasięgu międzynarodowym, w której wzięło udział 64 fotografów z Polski, Niemiec, Francji, Finlandii, Kanady i Australii. Spośród 300 nadesłanych prac Jury wyłoniło 5 zwycięzców oraz przyznało 8 wyróżnień pozaregulaminowych.
 
Fotografie konkursowe zestawiono na wystawie ze zdjęciami z poprzednich edycji, z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. To unaocznia, jak zmienia się Kraków. Ale fotografie są czymś więcej niż tylko zapisem ulotnej rzeczywistości. Pozwalają bowiem ocalić także to, co nieuchwytne i trudne do sprecyzowania. Z jednej strony niepowtarzalną atmosferę Starego Miasta i Kazimierza, z drugiej niedoceniane, „chropowate” piękno dzielnic zaniedbanych, starych fabryk i podwórek, niszczejących synagog, dworków i chat. Tym samym wystawa staje się fascynującą podróżą przez tajemnicze zakamarki miasta, wnętrza kawiarni, antykwariatów i kamienic; spotkaniem z przedstawicielami ginących zawodów i zapomnianych społeczności.
 
Wystawie towarzyszy obszerny album w wersji polsko-angielskiej
 
29 listopada, godzina 17.00, IV piętro

Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 25

Dodaj komentarz