Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże

Od 1994 organizowany jest w Warszawie unikalny w skali Polski interdyscyplinarny, międzynarodowy festiwal Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże prezentujący spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Każda edycja festiwalu dedykowana jest wybitnym, lecz nieznanym warszawskiej widowni, artystom z innego kraju. Podczas pierwszych trzynastu edycji festiwalu wystąpili na nim artyści z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Chorwacji, Szwecji, Danii, Węgier i Warszawy (m.in. Teatr Tańca Piny Bausch z Niemiec, zespół wokalny Meredith Monk z Nowego Jorku, tancerz Kazuo Ohno z Japonii oraz zespół tańca nowoczesnego Rosas i grupa Jana Fabre’a z Belgii).
Tegoroczna edycja festiwalu zaprezentuje twórczość cenionych w Europie francuskojęzycznych artystów z Belgii. Obok nich wystąpią warszawskie teatry Academia i Bretoncaffe.
Festiwal otworzył pokaz spektaklu "Light!" z 2003 przygotowany przez grupę Compagnie Mossoux-Bonte z Walonii – Brukseli. Zespół ten założony w 1985 jest prowadzony przez reżysera Patricka Bonte oraz choreografkę i tancerkę Nicole Mossoux. Tancerka studiowała w szkole Mudra prowadzonej przez Maurice’a Bejarta. Grupa Compagnie Mossoux Bonte działa na granicy teatru ruchu i obrazu oraz tańca. "Light!" – to solo Nicole Mossoux łączące taniec z fascynującą grą światła i cienia. Przedstawienie podejmuje temat lęku przed ciemnością i nieznanym.
Teatr Academia z Warszawy zaprezentował premierowy spektakl według scenariusza i w reżyserii Romana Woźniaka. Przedstawienie „Za siedmioma chmurami” to opowieść o poszukiwaniu szczęścia wykorzystująca wątki z biografii dwojga aktorów: Judy Garland i Wojtka Królikiewicza. Połączenie dwóch wątków – potrzeby spełnienia w aktorstwie u walczącego z chorobą Wojtka Królikiewicza oraz zmagania się z własnym mitem u Judy Garland – daje pretekst do opowieści, wieloznacznego marzenia, jak w piosence „Over the rainbow”. Teatr Academia założyli w 1993 plastycy i scenografowie: Roman Woźniak i Marcin Jarnuszkiewicz. Zespół skupia głównie artystów z kręgu warszawskiej ASP.
Spektakl "Chambre Blanche" wykona zespół Compagnie Michele Noiret z Walonii – Brukseli (założony w 1986) w choreografii Michele Noiret. Impresyjne, zmysłowe przedstawienie z 2006 jest inspirowane twórczością Virginii Woolf. Tytułowy biały pokój jest miejscem ekspresji wrażliwości, osobowości i wolności 4 kobiet. Michele Noiret jest jedną z 4 wykonawczyń spektaklu. Artystka jest absolwentką szkoły Mudra prowadzonej przez Bejarta. Przez kilkanaście lat współpracowała z kompozytorem Karlhainzem Stockhausenem. Jest jedną z najoryginalniejszych twórczyń współczesnego teatru tańca. Obecnie jest związana z Teatrem Narodowym w Brukseli.
Na zakończenie Teatr Bretoncaffe z Warszawy pokaże spektakl „Taniec śniącego ciała”. Istniejący od 2001 zespół prowadzony jest przez reżysera i dramaturga Sławomira Krawczyńskiego, choreografkę i tancerkę Annę Godowską oraz muzyka i kompozytora Dominika Strycharskiego. Spektakl jest inspirowany koncepcjami psychologicznymi Junga i Arnolda Mindella. Podejmuje próbę ukazania nieświadomych aspektów ludzkiej osobowości oraz duchowych aspektów ciała. Przedstawienie łączące taniec z projekcją filmową składa się z 4 opowieści wywiedzionych ze snów i wspomnień tancerzy.
Pokazom spektakli towarzyszą prelekcje i spotkania artystów z widzami.
Zaproszeni artyści ze Wspólnoty Francuskiej Belgii nigdy nie prezentowali swoich spektakli w Warszawie.

wtorek 20 listopada, godz. 14.00-14.30, Teatr Wielki, Sala im. Młynarskiego

Dodaj komentarz