• 2007-10-30

Szewcy u bram

W niedzielę 11 listopada w Warszawie odbędzie się premiera Szewców u bram na podstawie Szewców Witkacego. Nową inscenizację przygotowuje Jan Klata, jeden z najzdolniejszych młodych reżyserów teatralnych, laureat Paszportu Polityki za nowatorskie i odważne odczytywanie klasyki, za pasję i upór, z jakim diagnozuje stan polskiej rzeczywistości i bada siłę narodowych mitów. Jego zdecydowane poglądy na sprawy społeczne, polityczne i ekonomiczne sprawiają, że przygotowana wspólnie ze Sławomirem Sierakowskim adaptacja sztuki Witkacego zawiera przenikliwe obserwacje i ostre sądy na temat dzisiejszej Polski. Przedstawienie jest całkowicie współczesną i odrębną wizją tekstu Witkacego. Jan Klata umieszcza akcję spektaklu w wielkim hipermarkecie. Tu, wśród znaków dzisiejszej nowoczesności, na nowo określają się tematy Szewców.

Profetyczne właściwości Witkacego są powszechnie wiadome. Wiadomo – totalitaryzm na horyzoncie, samobójstwo. Wiadomości z przedwczoraj. Ale teraz widzimy, że opisany przed siedemdziesięcioma laty model uprawiania polityki, zapis życia społecznego, jest do bólu aktualny. To jest spustoszony pejzaż wewnętrzny, niezawiniony przez przysłowiowych Sowietów i niemiecką okupację.
Jan Klata

premiera 11 listopada 2007, g. 19
10 listopada 2007, g. 19 – spektakl przedpremierowy
spektakle: 14-18 listopada, g. 19

Obsada: Ewa Kasprzyk, Maria Maj, Janusz Chabior, Jan Drawnel, Piotr Głowacki, Eryk Lubos, Lech Łotocki, Adam Marszalik, Christian Emany

Teatr Rozmaitości, Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Dodaj komentarz