• 2007-10-27

Festiwal Filmowy FeFe – Felliniada

29 października w Warszawie spektaklem Trzy siostry w wykonaniu Pappa Tarahumara – Teatru Ruchu z Japonii zainaugurowany zostanie XIV Festiwal FeFe – Felliniada. Uroczysta inauguracja – w Centrum Artystycznym Montownia, zaś cały Festiwal odbędzie się w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ulicy Elektoralnej 12, w tym roku w dniach 29-31 października. W ostatnim dniu festiwalu statuetkę Wielkiego FeFe – za robienie swojego w filmie polskim – otrzyma Dorota Kędzierzawska.
 
Felliniada to od początku Festiwal poświęcony pamięci Federico Felliniego, od którego imienia i nazwiska wywodzi się jego nazwa i nazwa nagród- statuetek FeFe, zwanych Fefkami. Finał Felliniady związany jest z datą 31 października – w tym dniu przypada rocznica śmierci Mistrza. Każda kolejna jest zbieżna z numerem kolejnej edycji Felliniady, gdyż pierwszy festiwal (Radosna Stypa) miał miejsce w dniu śmierci Mistrza, na wieść o jego odejściu.  Pomysłodawcą i twórcą tego najstarszego festiwalu poświęconego Felliniemu jest Lech Chaco-Mackiewicz – aktor, reżyser teatralny i filmowy. Ideą Festiwalu jest wspieranie i propagowanie twórczości ambitnej, niezależnej, niekomercyjnej, w duchu twórczości Federico Felliniegio. Tradycją festiwalową jest przyznawanie dwóch nagród. Pierwsza to Wielki FeFe – przyznawany twórcy profesjonalnemu za robienie swojego w filmie. Nagrodę tę otrzymali m.in.: Marek Piwowski, Andrzej Kondratiuk, Kazimierz Kutz, Piotr Dumała, Marek Koterski, Krzysztof Krauze, Jacek Bławut. W tym roku statuetkę Wielkiego FeFe – za robienie swojego w filmie polskim – otrzyma Dorota Kędzierzawska. Drugą z nagród – Małego FeFe otrzymuje twórca wyłoniony w drodze otwartego konkursu na film krótkometrażowy. W tym roku do konkursu dołączą również filmy ze Sieny. Statuetki – nagrody rzeźbione są przez artystę-rzeźbiarza Krzysztofa Zielińskiego.
 
Festiwalowi towarzyszą liczne imprezy artystyczne – poza projekcjami interesujących filmów odbywają się spektakle teatralne, koncerty muzyczne, wystawy plastyczne i happeningi. Program artystyczny promuje twórczość niezależną, niekomercyjną, nie ulegającą wpływom i modom. Prezentujemy happeningi, koncerty muzyczne, spektakle teatralne, wystawy. Nie może zabraknąć filmów Felliniego, które ilustrują wykłady na temat artysty i jego twórczości. Prezentowana jest również sylwetka laureata Wielkiego FeFe – pokazywany jest film rekomendowany przez artystę. W tym roku będzie to film Pora umierać Doroty Kędzierzawskiej.

29 – 31 października, Warszawa,
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Dodaj komentarz