• 2007-10-25

Bobo Stenson

Bobo Stenson wystąpi na solowych koncertach we Wrocławiu i Poznaniu. Pianista jest w Szwecji synonimem nowoczesnej pianistyki jazzowej od późnych lat 60. ubiegłego wieku. Na początku swojej kariery akompaniował wielu amerykańskim muzykom, w tym Sonny Rollinsowi, Stanowi Getzowi i Gary Burtonowi, blisko współpracował z Donem Cherrym na początku jego pobytu w Skandynawii, był członkiem George Russell’s Nordic Orchestra, grał z lokalnymi gwiazdami jak tenorzysta Bent Rosengren i od początku był częścią historii ECM. Jego pierwszy album dla ECM w kwietniu 1971 to Sart (ECM 1015), z Janem Garbarkiem, Terje Rypdalem, Arildem Andersenem i Jonem Christensenem. W ciągu następnego miesiąca jego trio nagrało album Underwear (ECM 1012): który jest uważany za jeden z pierwszych albumów będący europejską odpowiedzią na amerykańskie wynalazki pianistyki post-evansowskiej. Stenson był uznany za mieszankę liryki i abstrakcji będącymi napędem wczesnych trio Chicka Corei i Keitha Jarretta, i był w stanie połączyć tę stylistykę z swoją własną. Już wtedy podjął istotną współpracę z norweskim perkusistą Christensenem. Christensen i Stenson prowadzili swoją twórczą współpracę w latach 70. w popularnym kwartecie Jan Garbarek-Bobo Stenson, którego dorobek znajdujemy na płytach Witchi-Tai-To i Dansere. W pięciogwiazdkowej recenzji płyty Witchi-Tai-To, pismo Down Beat sugerowało że sola Stensona były "bardziej świadome melodycznie niż McCoy Tynera, i podkreśliło sposób w jaki zespół "płonął cudownym ogniem łącząc ostre brzmienie z tradycją klasyczną." To ostatnie określenie mówiło, że Stenson zawsze był artystą z daleką perspektywą i muzykiem świadomym historii jazzu
W późnych latach 80. pianista koncentrował się przede wszystkim na swoich projektach szwedzkich szczególnie z orkiestrą – spółdzielnią Rena Rama (z Lennartem Abergiem i Palle Danielssonem – i w późniejszych składach, Anders Jormin) której dyskografia obejmuje album Landscapes dla ECM/Japo. W roku 1988, włączył się do odrodzonego kwartetu Charlesa Lloyda, i nagrał z Lloydem cztery płyty dla ECM, Fish Out Of Water, Notes From Big Sur, The Call i All my Relations. Jon Christensen był perkusistą na pierwszej, a Anders Jormin grał na basie w pozostałych trzech.
W latach 90. Stenson występuje regularnie z polskim trębaczem Tomaszem Stańko oraz uczestniczy w wielu festiwalach i projektach międzynarodowych.
W grudniu 2006 we Wiedniu Bobo Stenson otrzymał European Jazz Prize 2006. Ta ważna nagroda została wręczona w kontekscie Hans Koller Preis 2006.

bobo_stenson_maly_485

19.11.2007 – Wrocław, sala gotycka Centrum Dominikanum, ul. Purkyniego 1, godz. 19.30
20.11.2007 – Poznań, Muzyczna Waga (Waga Miejska, Stary Rynek 2), godz. 19.30

Dodaj komentarz