• 2007-10-24

Ciocia

W Teatrze Druga Strefa w Warszawie można oglądać spektakl Ciocia – debiutancką sztukę cenionego pisarza młodego pokolenia, Rafała Wojasińskiego. Ciocia to tragifarsa, opierająca się na wartkich, mocnych dialogach międzypokoleniowych, podszytych niepokojem i widmem śmierci.
Andrzej to młody, doskonale postawiony człowiek, robiący karierę, wolny czas poświęcając kolekcjonowaniu bibelotów. W jego uporządkowanym życiu nagle, bez zapowiedzi, pojawia się zapomniana ciotka, wiekowa dama. Natychmiast rozpoczyna reorganizację życia siostrzeńca, terroryzując go emocjonalnie. Nie wyjawia przy tym celu swojej wizyty czy też – co jeszcze bardziej przerażające – wprowadzenia się do luksusowego domu. Przepychanki słowne, walka Andrzeja o zachowanie suwerenności i kaprysy starszej pani to jednak tylko jedna z płaszczyzn Cioci. Tak naprawdę sztuka ta jest dialogiem o śmierci a raczej pokazaniem tego, jak trudno jest nam o niej rozmawiać – niezależnie od tego, czy temat ma poruszyć młody umierający człowiek, czy też osoba w podeszłym wieku, w naturalny sposób żegnająca się ze światem.
W roli cioci zobaczymy Emilię Krakowską, powracającą tryumfalnie na scenę w Teatrze Druga Strefa po dłuższej nieobecności.
 
Rafał Wojasiński jest autorem świetnie ocenionych przez krytykę tomów opowiadań Złodziej ryb i Przyjemność życia. Został nominowany do Nagrody Józefa Mackiewicza, za debiut roku zaś otrzymał Pióro Zeptera.

Autor: Rafał Wojasiński
Reżyseria i scenografia: Sylwester Biraga
Wykonawcy: Emilia Krakowska, Sebastian Stankiewicz/ Jakub Wons, David Foulkes, Tomasz Zaród,

Dodaj komentarz