Jorge Molist, Zamaskowana królowa

W Warszawie odbędzie się spotkanie z autorem bestsellerowych powieści historycznych – Jorge Molist będzie podpisywać swoją najnowszą książkę pt. Zamaskowana królowa, która w 2007 roku uzyskała Nagrodę im. Alfonsa X Mądrego w kategorii powieści historycznej.

Jorge Molist (ur. 1951 r. w Barcelonie) to najbardziej znany w Hiszpanii, bestsellerowy pisarz powieści historycznych. Z zawodu inżynier, menedżer przedsiębiorstw, pisarstwem zajmuje się od 2000 roku. W Hiszpanii jego książki biją rekordy popularności. Przez kilka lat przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie pełnił funkcję prezesa jednego z największych koncernów produkujących żywność.  Pasjonuje się historią, a w szczególności okresem hiszpańskich wpływów w Ameryce Północnej. Z wielkim powodzeniem łączy swoje zainteresowania z pisarstwem, tworząc powieści, które są rodzajem thrillerów historycznych, w których współczesność przeplata się z historią. Krytycy porównują go z mistrzami w budowaniu intrygi powieściowej takimi jak Grisham i Clancy. Obecnie mieszka w Madrycie i jest biznesmenem. W 2004r. został finalistą prestiżowej Nagrody im. Alfonsa X Mądrego za powieść pt. Pierścień. Spadek po ostatnim templariuszu, książka odniosła ogromny sukces kasowy w Hiszpanii (18 wydań), również w Polsce przez długi czas utrzymywała się na listach bestsellerów. Zdrada. Katarzy kontra Strażnicy Świątyni to kolejne tytuły wydane w naszym kraju. W październiku ukazała się w Polsce Zamaskowana królowa – książka uzyskała Nagrodę im. Alfonsa X Mądrego w kategorii powieści historycznej (2007).
Jorge Molist umiejscawia akcję powieści Zamaskowana królowa w XIII w., nawiązując do faktów historycznych zawartych w poemacie Cantar de la cruzada (Pieśń o Krucjacie) napisanym w przez Guillermo de Tudelę z Nawarry w XIII w. Legat papieski przewozi potajemnie do Rzymu dokumenty stanowiące zagrożenie dla władzy Kościoła i papieża Innocentego III. W drodze legat zostaje zamordowany a niebezpieczny ładunek skradziony. Podejrzenie o przestępstwo pada na hrabiego Tuluzy. Za morderstwo legata papieskiego i kradzież  ważnych dokumentów papież ogłasza krucjatę przeciw Okcytanii. W akcję wpleciony jest wątek miłosny o Brunie, córce możnowładcy z Beziers, zakochanej w tajemniczym trubadurze z Hiszpanii. Jej życiu grozi niebezpieczeństwo bowiem nowy legat papieski zmusza Guillerma, studenta teologii i hulakę, by przyłączył się do krucjaty, odzyskał skradzione dokumenty i zabił Brunę. Losy trojga młodych ludzi splatają się coraz mocniej ze sobą w opowieści pełnej namiętności, rywalizacji i śmierci.

26 października, godz. 18:30
Instytut Cervantesa w Warszawie
ul. Myśliwiecka 4

Dodaj komentarz