Z programu FotoArtFestiwal 2007

Cztery wystawy fotografii artystów zaproszonych do udziału w FotoArtFestival 2007 prezentowane będą w Galerii Bielskiej BWA (wszystkich wystaw jest ponad 20). W dolnej sali galerii wystawa Lukasa Maximiliana Hüllera, młodego austriackiego artysty multimedialnego. W swoim projekcie artystycznym  pt. Siedem grzechów głównych (fotografia, teatr, film, instalacja), do którego zaprosił kilku innych artystów, inspirował się pracami Hieronima Boscha oraz swoją wiedzą o zachodnim społeczeństwie XXI wieku. Wystawie nie brak cech parodii, a ciekawostką jest wykorzystanie przez artystów elementów patafizyki (nauki o wyimaginowanych rozwiązaniach).
W górnej sali prezentowana będzie wystawa  pt. Pejzaż bez pamięci. Autor, znakomity Joan Fontcuberta, komputerowo przekształcił zdjęcia pejzażowe w obrazy trójwymiarowe, wykorzystując fragmenty obrazów i zdjęć takich artystów, jak np. WilliamTurner i Paul Cézanne czy Alfred Stieglitz.
W górnej sali zaprezentuje się także Misha Gordin, Łotysz, od lat 70. mieszkający w Stanach Zjednoczonych – artysta konceptualny, poeta, swoje fotomontaże wykonujący tradycyjną metodą ciemniową. W cyklach pt. Krzyk i Zwątpienie językiem fotografii konceptualnej udziela odpowiedzi na główne egzystencjalne pytania (narodziny, śmierć, życie). Wydarzeniem będzie wystawa urodzonej we Francji Sarah Moon (sala górna), sławy fotografii światowej, niegdyś modelki, dzisiaj słynnej artystki zajmującej się fotografią mody i filmem reklamowym.
W klubie Aquarium prezentowana będzie wystawa towarzysząca festiwalowi pt. Fotografia z kosmosu (zdjęcia satelitarne).

cmishagordinlotwausa__485

FotoArtFestival 2007, to druga edycja międzynarodowego festiwalu fotografii, którego pomysłodawcami i kuratorami są znani bielscy fotograficy Inez i Andrzej Baturo, tegoroczni laureaci Dorocznej Nagrody Ministra Kultury dla najwybitniejszych twórców.
Wystawy pokażą fotografię z różnych sfer tematycznych: dokument, pejzaż, portret, eksperyment..
Większość wystaw będzie prezentowana w Polsce po raz pierwszy i większość artystów potwierdziła swój osobisty przyjazd do Bielska-Białej (w Polsce wystawy te prezentowane będą tylko w Bielsku-Białej). Niezwykle ważny jest dwudniowy Maraton Autorski (20 – 21 października w Teatrze Lalek Banialuka), który będzie okazją do rozmów z artystami, wysłuchania odczytów, obejrzenia filmów i slajdów. Amatorzy fotografii zaprezentują swoje prace w ramach otwartej wystawy FotoOpen i otwartych pokazów slajdów – Dias Shows.

Wystawy trwają: 19.10.2007 r. – 28.10.2007 r.

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

Dodaj komentarz