• 2007-09-19

Radosław Markiewicz, Raj za daleko

Raj za daleko to paradokumentalna fabuła Radosława Markiewicza, na ostatnim festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu wyróżniona główną nagrodą w konkursie Nowe Filmy Polskie.

Bohaterem tego dramatu obyczajowego jest osiemdziesięciokilkuletni Macio, mieszkaniec domu starców. Jego pragnieniem jest spotkanie z mieszkającym za granicą synem. Ucieka z przytułku i terroryzując napotkanego kierowcę, zmusza go do wspólnego wyjazdu. Przypadkowymi uczestnikami wyprawy staje się dwójka pensjonariuszy domu starców – mówiący śląską gwarą Achim oraz nadpobudliwa Jola. Wspólna podróż wyzwala w każdym z jej uczestników nieoczekiwane emocje i pozwala spełnić skrywane dotąd marzenia.

Raj za daleko to niepozostawiająca widzów obojętnymi opowieść o potrzebie bliskości z drugim człowiekiem, wzajemnym szacunku i zrozumieniu. W tytule filmu zawarta jest pewna dwuznaczność – „rajza” po śląsku oznacza podróż.

W głównych rolach wystąpili Józef Łuksin, Jacek Borusiński (Hi Way, Ballada o Piotrowskim, Los chłopacos), Dariusz Basiński (Hi Way), Jan Skrzek, Jolanta Wiśnia. Autentyzm postaci wyrażony w części improwizowanymi dialogami wzmacnia udział w filmie rzeczywistych mieszkańców katowickiego Domu Pomocy Społecznej. Autorami świetnie współgrającej z obrazem muzyki są Jacek Stęszewski, Jacek Czepułkowski i Adam Magiera związani z katowicką grupą Koniec Świata, tworzącą muzykę z pogranicza ska i punk.

Radosław Markiewicz urodził się w Katowicach i zna dobrze śląskie realia. Dotychczas kojarzony był przede wszystkim z autorskim kinem niezależnym. W 2002 roku w wieku 26 lat zadebiutował jako reżyser i scenarzysta filmu Złom, który zdobył nagrodę specjalną jury w Konkursie Kina Niezależnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Trzy lata później zrealizował, także według własnego scenariusza, film Metanoia, pokazywany w konkursie głównym gdyńskiego festiwalu. Raj za daleko również zakwalifikował się do Konkursu Kina Niezależnego festiwalu w Gdyni
Raj za daleko zamyka „trylogię czarnej kurtki” – jak żartobliwie określa ją sam autor – odnoszącą się do wiary, nadziei i miłości.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem.

scenariusz i reżyseria Radosław Markiewicz; zdjęcia Dariusz Radecki; muzyka Jacek Stęszewski, Jacek Czepułkowski, Adam Magiera; Polska 2007; czas trwania 81 min
obsada: Józef Łuksin, Jacek Borusiński, Jan Skrzek, Jolanta Wiśnia, Dariusz Basiński

24 września (poniedziałek), godz. 19
Teatr Rozmaitości, Warszawa

Dodaj komentarz