Przemysł II

Na Wzgórzu Przemysła odbędzie się spektakl multimedialny na podstawie ballady dramatycznej Przemysł II Romana Brandstaettera.

Ponad 700 lat temu walka o władzę, wpływy polityczne i  idee fix doprowadziły ówczesnego księcia Przemysła II do popełnienia zbrodni. Z jego rozkazu została zamordowana Ludgarda, jego żona. Zbrodnia ta została pomszczona.
Prawie 70 lat, w 1948 roku, w Państwowym Teatrze Polskim odbyła się  prapremiera dramatu Romana Brendstaettera Przemysł II.

Scenerią spektaklu będzie Wzgórze Przemysła, wydarzenia, które są osią widowiska, przedstawione zostaną w konwencji współczesnej. Nawiązując do formy programów telewizyjnych typu (Pod napięciem czy Telelekurier), zgromadzona publiczność wspólnie z prowadzącym program będzie rekonstruować wydarzenia związane z postacią Przemysła II.
Nowoczesna forma widowiska, interwencyjny charakter spektaklu oraz uwspółcześnione  problemy bohaterów, powinny odnieść widzów do naszych czasów.  Ten spektakl to lokalne political fiction, które urasta do rangi absurdu. Historia Przemysła II, tragiczne losy jego i jego bliskich mogą posłużyć jako ostrzeżenie dla tych wszystkich, dla których w życiu jak i w polityce cel uświęca środki. 
Marcin Liber do pracy nad spektaklem zaprosił aktorów z Teatru Polskiego, poznańskich muzyków związanych ze sceną Hip Hop oraz dwudziestoosobowy  chór męski.

Reżyseria: Marcin Liber
29.09.2007 godz. 21.30 Wzgórze Przemysła

Dodaj komentarz