Spotkanie z Aleksandrem Skotnickim

W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 24, odbędzie się spotkanie z  gościem specjalnym – prof. Aleksandrem Skotnickim, który 23 września, o godz. 16, opowie o odkrywaniu zaginionego świata żydowskiej społeczności w 20-leciu międzywojennym.

Spotkanie odbędzie się w ramach dnia otwartego w Galerii MCK, podczas którego w godzinach od 10-ej do 18-ej będzie można za darmo obejrzeć wystawę Świat przed Katastrofą. Żydzi krakowscy w dwudziestoleciu międzywojennym. Wszyscy zainteresowani historią przedwojennego Krakowa będą mogli także porozmawiać z kuratorkami – Agnieszką Sabor, Barbarą Zbroją i Katarzyną Zimmerer (o godz. 12 i 14).

Prof. Aleksander Skotnicki jest inicjatorem, wspólnie z prof. Jackiem Purchlą, i współtwórcą obecnej wystawy Świat przed katastrofą. Niezależnie od wykonywanej pracy klinicznej i naukowej (profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierownik Katedry i kliniki Hematologii CMUJ) działa aktywnie na niwie społecznej. Zajmuje się m.in. dokumentowaniem historii Krakowian rozsianych po wojnie po wszystkich kontynentach, a także sprawuje opiekę lekarską nad uratowanymi z Holokaustu przedwojennymi mieszkańcami Krakowa. Autor monografii Oskar Schindler w oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów, a także twórca, jako członek Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, licznych wystaw o tematyce żydowskiej: m.in. Medycyna i Farmacja za murami getta (2001), Rola Oskara Schindlera w ratowaniu krakowskich Żydów (2004) oraz Dwa oblicza społeczności żydowskiej w Krakowie (2005).

Galeria MCK
23 września 2007
Spotkanie godz. 16.00 (IV piętro)

Dodaj komentarz