• 2007-09-18

Cezary Klimaszewski, Goliath Sdkfz 303

W Warszawie zostanie zaprezentowany obiekt Cezarego Klimaszewskiego. Artysta zbudował replikę Goliatha Sdkfz 303 – zdalnie sterowanego, miniaturowego pojazdu pancernego na gąsienicach, broni używanej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Oryginalny Goliath służył do przenoszenia ładunków wybuchowych – na przykład dostarczania ich pod wrogie barykady podczas walk miejskich; w tej roli pojazd wystąpił m.in. podczas Powstania Warszawskiego.

Pojazd zbudowany przez Klimaszewskiego z zewntąrz jest wierną repliką oryginału. We wnętrzu, zamiast komory na materiały wybuchowe, urządzona jest kabina dla pasażera. Pojazd wyposażony jest w silnik elektryczny; pasażer, podróżujący w pozycji embrionalnej, może sterować Goliathem za pomocą manetek. Tak zmodyfikowany Goliath pełni rolę wehikułu, który transportuje odbiorcę do ukrytego jądra ekspozycji. Tym jądrem jest sala, mieszcząca foundfootage’owy film wideo, dostępna za pośrednictwem Goliatha, w której może przybywać na raz tylko jeden widz.

Rekonstruując śmiercionośny pojazd bojowy, Klimaszewski występuje w roli modelarza-rewizjonisty, który ożywia martwą materię historii po to, aby powtórzyć jej doświadczenie w laboratoryjnych warunkach wystawy. Powtórzenie jest punktem wyjścia do reinterpretacji. Oryginalny Goliath był jeżdżącą miną. Na wystawie Klimaszewskiego bomba na gąsienicach zmienia się w wehikuł służący, po pierwsze, do docierania w niedostępny w inny sposób rejon ekspozycji, po drugie, do poruszania się po polu minowym historii, w poszukiwaniu niewypałów, nie zdetonowanego materiału wybuchowego nagromadzonego w przeszłości.

Kurator: Stach Szabłowski
Otwarcie wystawy: 24 września, godz. 18.00
Wystawa czynna do 15.10

CSW Zamek Ujazdowski

Dodaj komentarz