• 2007-09-15

Protest 2007

Od 19 czerwca do 15 lipca 2007 roku przed Urzędem Rady Ministrów w Al. Ujazdowskich w Warszawie rozbiło namioty Białe Miasteczko  pielęgniarek. Determinacja kobiet – białych sióstr służby zdrowia, walczących o swoje prawa socjalne, wzbudziła szacunek i powszechne odruchy sympatii ze strony mieszkańców Warszawy. Spektakularną formę protestu wspierały osoby publiczne i  warszawiacy. Był wśród nich takze Wojtek Wieteska, uznany autor fotografii artystycznej i  syn pielęgniarki. Z pomocą studenta Łódzkiej Szkoły Filmowej Macieja Niesłonego w ciągu ostatnich dwóch dni protestu wykonali wspólnie  ponad 150 fotografii portretowych mieszkanek Białego Miasteczka. Czarno-biały dokumentalny zapis utrwala powierzchnię rzeczywistości – wizerunki schludnych i zadbanych kobiet, koczujących czwarty tydzień na ulicy Warszawy w sytuacji kończącego się bez żadnych rostrzygnięć  protestu. 10 lipca strona rządowa przerwała prowadzone z pielęgniarkami negocjacje, ponieważ pracownicy Ministerstwa Zdrowia udali się na wakacje.
W dniu 5 września 2007 Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz o zmianie ustawy o zakładach opieki społecznej. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP. Nie byłoby jej bez protestu Białego Miasteczka.    

O godz. 19.00 w Galerii Le Guern odbędzie się wieczór poświęcony bohaterkom Białego Miasteczka - spotkanie z uczestniczkami protestu oraz prezentacja projektu Protest 2007 Wojtka Wieteski i Macieja Niesłonego. 

kurator wystawy: Dorota Monkiewicz

19 września, godz. 19.00
Galeria Le Guern, ul. Widok 8, Warszawa

Dodaj komentarz