Marek Kochan, Plac zabaw

Plac zabaw, nowa książka Marka Kochana, to powieść o ojcostwie, kryzysie męskości i odwróceniu ról we współczesnej rodzinie. Pod szklanym spojrzeniem wypchanego karibu niedoszły doktor etnologii opowiada mecenasowi specjalizującemu się w sprawach rozwodowych historię swojego małżeństwa. Jednym z bohaterów tej opowieści jest bezrobotny mężczyzna, który zajmuje się dzieckiem, podczas gdy jego żona robi karierę. W powieści występuje też samotny supermężczyzna, bohater mediów i mistrz uwodzenia. Wpada on w ręce speców od reklamy, którzy zamieniają go w produkt, w wyniku czego traci własną tożsamość.
Opowiadane w książce historie splatają się w tragikomicznym finale, ukazującym popękany portret współczesnego mężczyzny, stającego wobec sprzecznych i wykluczających się wzajemnie oczekiwań.
Poruszając się sprawnie w różnych rejestrach stylistycznych, Kochan rozprawia się z kulturowymi stereotypami i tworzy gorzko-śmieszną opowieść, której smaku dodają szalone monologi i zjadliwa ironia.

Marek Kochan (ur.1969) – prozaik, dramaturg, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Autor m.in. powieści Franquizea (1996) i zbioru opowiadań Ballada o dobrym dresiarzu (W.A.B. 2005). Za dramat Argo, napisany dla TR w ramach projektu TR/PL, otrzymał w 2006 roku nagrodę publiczności na festiwalu w Heidelbergu, gdzie później sztuka miała swoją prapremierę. Jego utwory były tłumaczone na węgierski, chorwacki, niemiecki i włoski.

Spotkanie autorskie odbędzie się Teatrze Rozmaitości w Warszawie 17 września (poniedziałek) o godzinie 19.

Dodaj komentarz