• 2007-09-13

Laura Pawela, Last exit for Lost

Najnowsza instalacja Lary Paweli, która będzie prezentowana w Warszawie, jest dowodem transformacji jej twórczości.  Jeszcze podczas studiów artystka zaczęła tworzyć obrazy, obiekty, instalacje i animacje inspirowane komputerowym i komórkowym interfejsem. Pawela zmieniała znaczenie systemowych komend i komunikatów w pytania lub lakoniczne informacje odnoszące się do codzienności i egzystencji użytkowników mediów elektronicznych. Ostatnie prace Ubezpieczenie talentu, Ty i ja i wszyscy, których znamy to autotematyczne i autoironiczne projekty dotyczące funkcjonowania artysty w galeryjnym i instytucjonalnym obiegu. Last Exit for the Lost to projekt bardzo osobisty, traktujący o depresji, poczuciu braku akceptacji, byciu na krawędzi oraz o dość specyficznej drodze radzenia sobie z tą sytuacją.

laurapawelalastexitfor_485
Również w sferze formalnej Pawela daje dowód, że nie można zaszufladkować jej jako tej od obrazków z Windowsa. Praca pokazywana w lokalu_30 całkowicie anektuje przestrzeń galerii: artystka wypełniła go rysunkami, obiektami, projekcjami wideo.
Last exit for Lost to mroczna wycieczka w głąb duszy artystki dręczonej zimową depresją. Przypomina to nieco cykl Francisco Goi Kiedy rozum śpi budzą się demony – realizacja Paweli, podobnie jak prace wielkiego poprzednika,ukazują najczarniejsze, skrywane, często tłumione w sobie  strony ludzkiej egzystencji. W tym przypadku do czynienia mamy z wizją wewnętrznego świata samej artystki – na jej formę wpłynęła odgrzebana z czasów licealnych fascynajcja heavy metalem i subkulturą tworzoną przez ludzi tej muzyki słuchających, krytycznym stosunkiem do własnej twórczości oraz zwykła, nękajaca każdego z nas zimowa depresja.

12.10-16.11.2007
Lokal_30
Ul. Foksal 17b/30

Dodaj komentarz