• 2007-09-08

Międzynarodowy Festiwal Komiksu

Międzynarodowy Festiwal Komiksu odbywa się w Łodzi od 1991 roku. Stanowi forum najwybitniejszych polskich i zagranicznych autorów i rysowników komiksów oraz studentów i uczniów szkół artystycznych. Uważany jest za największą tego typu imprezę w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą co roku przyjeżdża kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy.

Każdy festiwal to spotkania z rysownikami, scenarzystami i wydawcami, którzy przyjeżdżają do Łodzi z całego świata. Festiwal gościł już twórców m.in. z USA, Rosji, Belgii, Szwajcarii, Włoch, Austrii, Rumunii, Czech i Wielkiej Brytanii. Gośćmi MFK byli m.in. Stan Sakai, Marvano, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Pat Mills, Clint Langley, Karel Saudek, Gilles Lepore, Gianluca Panniello i Elisabetta Melaranci. Festiwal odwiedzili też niemal wszyscy polscy klasycy rysowanych opowieści (Henryk Chmielewski, Tadeusz Baranowski, Bohdan Butenko, Szarlota Pawel, Janusz Christa, Bogusław Polch i Tadeusz Raczkiewicz) oraz twórcy młodszych pokoleń. Zaproszeni autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu.

Jak zwykle festiwalowi towarzyszy konkurs na krótką formę komiksową. Co roku napływa na niego kilkaset prac z Polski i zagranicy. W ubiegłych latach w konkursie startowali autorzy z Austrii, Irlandii, Czech, Rosji, Niemiec oraz z tak egzotycznych dla Polaków krajów, jak Japonia czy Brazylia.

Najważniejszym zadaniem, jakie stawiają przed sobą organizatorzy festiwalu jest promowanie sztuki komiksowej, komiksu polskiego oraz twórczości ilustratorskiej. Szczególnie zależy im na wprowadzaniu na rynek nowych prac młodych utalentowanych twórców. Dzięki festiwalowi oraz pokaźnemu środowisku komiksowemu Łódź od lat cieszy się mianem "polskiej stolicy komiksu". Pozwoliło to organizatorom imprezy nawiązać trwałą współpracę z największymi ośrodkami komiksowymi w Europie.

5-7 października 2007

Dodaj komentarz