Jean de Breyne, Ludzie

Od roku 1974 Jean de Breyne fotografuje swych przyjaciół, mury, przedmioty. Niektórymi z tych zdjęć posługuje się jako podłożem epistolarnym, inne rozsyła wśród przyjaciół. Jeszcze inne wydaje w postaci kart pocztowych. Od roku 1998, z racji długich pobytów za granicą (w Dublinie w roku 1998, w Ligurii w 1999, w Londynie w 2002, w Chorwacji co roku, poczynając od 1991, w fińskiej Laponii, w Buenos Aires, w Paryżu, w Barcelonie, ale już od 1984 roku w Polsce) jego zainteresowanie kieruje się w stronę człowieka, a same odbitki nie mają już postaci wierszy haiku, lecz przybierają często pokaźne rozmiary i dostosowują się do przestrzeni wystawienniczych.
Do dnia dzisiejszego kontynuuje serię Les lumières, ou tentatives de déterrer la réalité, z której zdjęcia pokazane zostały we Wrocławiu latem 2003 roku; zainaugurował także kilka nowych serii – jedna z nich wystawiona będzie w Tinos w Grecji latem 2007 roku, seria phrases dans la rue. Kontynuuje również serię Ludzie, z której nowe prace przedstawi na wystawie indywidualnej w Galerii Miejskiej we Wrocławiu we wrześniu 2007 roku.

Jean de Breyne (ur.1943) Mieszka na południu Francji. Założyciel, dyrektor i współorganizator Galerii l’Ollave, działającej w Lyonie od roku 1974. Członek komitetu redakcyjnego pisma artystycznego /Galerie l’Ollave, préoccupations/. Niezależny komisarz wystaw. Od roku 2005, programuje wieczory poetyckie w Vélo Théâtre w Apt  /Les Cris poétiques/. Opublikował piętnaście tomików swych poezji, większość we współpracy z artystami plastykami. Ostatnia z tych pozycji, /VOUS,/ wydana została w roku 2006 przez Propos 2 éditions.

Wernisaż wystawy: 3 września, godz. 17.00

Galeria Miejska
Ul.Kiełbaśnicza 28, Wrocław

Dodaj komentarz