• 2007-08-29

Davida Kidd, Pomiędzy nieuchwytnym a nieuświadomionym

W Katowicach zostanie otwarta wystawa prac laureatki Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2003. U Davidy Kidd technika cyfrowa wydaje się nie być ważna. Davida nie daje się, jak to bywa u wielu innych, unieść szalonymi możliwościami tej technologii. To nie jest opowieść o amerykańskim cudzie, aczkolwiek Davida Kidd to twórczyni z kulturowego kręgu zagorzałych fanów ery cyfrowej, młodej awangardy, tych którzy dzielą już świat, formułując takie pojęcia jak np. bariera cyfrowa. Ale Davida Kidd, aczkolwiek wychowana w kulturze agresywnej pogoni za sukcesem, widzi ten świat inaczej. Widzi jego poziom smutku i cierpienia. Davida w swojej grafice wchodzi w ciemny świat społecznego undregroundu. Odnajduje tam przejmujące ją współczuciem dowody niezawinionego cierpienia i bólu.
 
Artystka eksploruje w swojej twórczości fotografię, przetwarzając ją komputerowo i łącząc z tradycyjnymi technikami. Sięga po wyobrażenia ze świata zabawek i kreskówek,  aby potem zderzać je i mieszać z fragmentami rzeczywistej realności. Tworzy tym sposobem dziwne,  zaskakujące niekonwencjonalną formą kompozycje, przypominające stop-klatki animowanych komputerowo filmów. Zamrożone w bezruchu postaci o sztucznie gładkich rysach i cyfrowo wygenerowanych kształtach – jak bohaterowie Toy story – intrygują widza swym wyglądem, budząc niekiedy grozę. W  tych niepowtarzalnych, niepokojących grafikach owianych magiczną aurą Kidd bliska jest estetyce surrealizmu. Artystka  penetruje meandry ludzkiej psychiki, zaciera granice  pomiędzy realnością  a iluzją. Unikając jednoznaczności, łącząc elementy niespójne, pozostawia widza z jednej strony pełnego wątpliwości i domysłów, z drugiej zaś urzeczonego plastycznym powabem i finezją kompozycji.
 Davida Kidd ukończyła studia z zakresu kompozycji muzycznej oraz komunikacji wizualnej (dyplom w zakresie Print Media, 1988, Uniwersytet Alberta w Edmonton w Kanadzie). Artystka mieszka i pracuje w Vancouver.

wernisaż: 13.09.2007, godz. 18.00
 
Galeria Engram
Górnośląskie Centrum Kultury
Plac Sejmu Śląskiego, Katowice

Dodaj komentarz