• 2007-08-25

Harnasie Karola Szymanowskiego

Plenerowe widowisko muzyczne baletu Harnasie Karola Szymanowskiego odbędzie się 9 września 2007 w Krakowie, w kamieniołomie w Parku im. Bednarskiego godzinie 20.30.

Balet Harnasie Szymanowskiego ma prostą fabułę – to historia góralskiej dziewczyny siłą wydanej za mąż za bogatego gazdę i uprowadzonej w czasie wesela przez jej ukochanego harnasia. To pierwszy w historii muzyki polskiej utwór sceniczny w całości oparty na folklorze Podhala. Pierwszy również, który w tak doskonały sposób łączy w sobie elementy muzyki ludowej (dosłowne cytaty melodii góralskich) z indywidualnym stylem kompozytora. Szymanowski okazał się znakomitym znawcą specyfiki góralszczyzny i stworzył utwór o wspaniałej oprawie brzmieniowej, oryginalnych stylizacjach, utwór jednocześnie i dramatyczny, liryczny i ekspresyjny, niezwykle barwny. W Harnasiach znalazły się tak znane motywy podhalańskie, jak pieśni W murowanej piwnicy, czy Ej wolny, jo, wolny, jako ptosek polny.

Realizatorzy widowiska:
Bogusław Nowak – inscenizacja, Tomasz Tokarczyk – kierownictwo muzyczne, Anatol Kocyłowski – choreografia, Ryszard Melliwa – scenografia, Bożena Pędziwiatr – kostiumy
Wykonawcy:
Sabina Szybka (Młoda), Tomasz Szaro (Młody), Sebastian Kubacki (Harnaś), Tomasz Kuk (tenor, głos Harnasia), Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, Studencki Zespół Góralski „Skalni”, Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty z Zakopanego oraz orkiestra i chór Opery Krakowskiej.

Balet Harnasie poprzedzi II koncert skrzypcowy op. 61 K. Szymanowskiego w wykonaniu Pawła Wójtowicza – koncertmistrza Opery Krakowskiej.

1 komentarz do artykułu “Harnasie Karola Szymanowskiego”

  1. janusz

    ale te ksiazki sa dokitu jakie to nudne kto to napisał niech idzie sie leczycz

Dodaj komentarz