Powrót Odysa

Wernisaż krakowskiej wystawy przypada na rozpoczęcie piętnastej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się w dniach 8-9 września. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, Cricoteka, w związku z tematem przewodnim tegorocznych Dni, pragnie zaprezentować specjalnie na ten cel zorganizowaną wystawę zatytułowaną Powrót Odysa. Ekspozycja prezentować będzie autorską rekonstrukcję Pokoju Odysa, pokoju, w którym w roku 1944 Tadeusz Kantor wystawił Powrót Odysa Stanisława Wyspiańskiego w swym Podziemnym Teatrze Niezależnym.
Wątek Odysa, jednego z najbardziej znanych bohaterów mitów greckich, przez stulecia powracał w twórczości artystów wielu kultur, on sam stał się synonimem wielkiego podróżnika, wędrowca. Wystawie, która mieć będzie miejsce w budynku dawnej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej towarzyszyć będzie przegląd filmów dokumentalnych Andrzeja Sapiji z udziałem reżysera, poświęconych twórczości Tadeusza Kantora. Będą to następujące pozycje:

1. Manekiny Tadeusza Kantora (1983);
2. Kantor (1985);
3. Powrót Odysa Tadeusza Kantora. Notatki z prób (1988);
4. Istnieje tylko to, co się widzi (1991);
5. Próby, tylko próby… (1992).

Filmy te stanowią wnikliwy zapis idei artystycznych realizowanych przez artystę, dokumentują jego dokonania, asystują wspomnieniom i myśli twórcy, a także – ukazują poszczególne etapy tej wielkiej wędrówki, jaką w założeniach i praktyce teatralnej była twórczość Tadeusza Kantora.

8 – 23 września 2007
Budynek dawnej elektrowni podgórskiej, ul. Nadwiślańska 4

Dodaj komentarz