Build a bridge

Euro-Śródziemnomorska Fundacja Dialogu Kultur im. Anny Lindh, której polskim koordynatorem jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, rozpoczęła kolejny etap kampanii Build a bridge (Zbudować most). Celem projektu Cross Border Arts (Sztuki transgraniczne) jest nawiązanie dialogu międzykulturowego w trzech krajach Bliskiego Wschodu – Libanie, Izraelu i Palestynie.

Czterech artystów krajów śródziemnomorskich – Florence Aigner, fotograf (Belgia), Said Ait El Moumen, tancerz (Maroko), Isabel Andreu Roglà, video (Hiszpania), Secil Yaylali, sztuki wizualne (Turcja) wraz z koordynatorką, Marianne Cosserat (Belgia/Francja), wyruszyło w miesięczną podróż (15.07-15.08) do najbardziej skonfliktowanych regionów na świecie – Libanu, Izraela i Palestyny. Celem wyprawy jest próba zastosowania środków artystycznych w celu oczyszczenia z traumatycznych przeżyć wojennych z lipca i sierpnia 2006 r. oraz ułatwienie procesu pojednania w regionie.

Projekt Cross Border Arts jest częścią kampanii Build a Bridge, której inicjatorem jest Fundacja im. Anny Lindh. Kampania powstała w odpowiedzi na wydarzenia w 2006 r. na Bliskim Wschodzie, podczas których zginęły setki ludzi, a tysiące zostało pozbawionych domów i środków do życia. Podczas gdy akcje pomocy społecznej koncentrują się przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb materialnych, kampania skupia się na odbudowie innego rodzaju strat – psychicznych. Projekt ma być subiektywnym odbiciem sytuacji, w jakiej znalazła się miejscowa społeczność, jak również ma pomóc w jej aktywacji i przywróceniu równowagi psychicznej.

W każdym z tych trzech krajów artyści spotkają się z lokalnymi środowiskami twórczymi i wspólnie zorganizują warsztaty dla młodzieży i ludności poszkodowanej w wyniku operacji militarnych. Pod koniec projektu twórcy zaprezentują swoje dzieło szerszej publiczności. Jesienią 2007 zostanie również zorganizowana międzynarodowa wystawa objazdowa, którą będzie można oglądać we Włoszech, Francji i na końcu, zimą, w Wielkiej Brytanii.

Euro-Śródziemnomorska Fundacja Dialogu Kultur im. Anny Lindh z siedzibą w Aleksandrii powstała w 2002 r. Jej celem jest promocja dialogu międzykulturowego i założeń Procesu Barcelońskiego poprzez wymianę kulturalną, intelektualną i społeczną. Ponadto, Fundacja zajmuje się propagowaniem wiedzy i wzajemnego szacunku pomiędzy przedstawicielami kultur Basenu Morza Śródziemnego. Fundacja skupia 1400 organizacji w 37 krajach – w Polsce koordynatorem sieci 26 instytucji współpracujących z Fundacją jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

Dodaj komentarz