• 2007-04-30

El Niňo

Teatr A PART 19 maja o godzinie 22 na boisku Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Moniuszki w Katowicach zaprezentuje swój duży spektakl plenerowy zatytułowany  El Niňo.
 
Autorski spektakl Marcina Hericha El Niňo powstawał w latach 2003-2004 w Teatrze Cogitatur w Katowicach. W 2004 roku zakończyła się współpraca twórcy spektaklu z ww. teatrem. Od tego momentu przedstawienie w nowej obsadzie jest prezentowane pod szyldem założonego przez Marcina Hericha Teatru A PART.

El niňo jest drugą częścią teatralnego Tryptyku egzystencjalnego (Femina, El niňo, Faust – w przygotowaniu), dużym przedstawienim plenerowym, kontynuacją w sensie myślowym i estetycznym Feminy sprzed 8 lat. Spektakl jest inspirowany toposem macierzyństwa z jednej strony, z drugiej figurą kozła ofiarnego, z trzeciej osobistym doświadczeniem jego twórcy. El niňo (hiszp. chłopczyk) to nazwa złowrogiego prądu morskiego na Oceanie Spokojnym, przez wielu metereologów obarczanego odpowiedzialnością za większość kataklizmów na świecie: trzęsienia ziemi, tornada, susze, burze błota. Przywołując tę nazwę pokazujemy człowieka w świecie pełnym zagrożeń i lęków, świcie realnym, który staje się urzeczywistnionym majakiem z koszmarnego snu. W takim świecie dobro, rodzące się pod postacią kalekiego chłopca, skazane jest na separację, odtrącenie, zagładę. I tak, jak po drugiej szklance wódki, odkrywa się sekwencja po sekwencji, kadr po kadrze naga prawda świata. W spektaklu można odnaleźć odniesienia do klasyki współczesnego kina autorskiego spod znaku Greenawaya, Lyncha i von Triera.
Marcin Herich
 
Scenariusz i reżyseria: Marcin Herich
Wystepują: Monika Wachowicz, Marta Waszkielewicz, Joanna Pyrcz, Jakub Kabus, Maciej Dziaczko, Cezary Kruszyna, Leszek Małyszek, Dariusz Piotrowski, Marek Radwan
Scenografia: Marcin Herich (kostium El niňo zaprojektowała i wykonała Jolanta Wozimko)
Muzyka: fragmenty utworów Digitonal, In Slaughter Native, Kronos Quartet, Soma, G.Allegri, P.Glass, A. Piazzolla
Oprawa dźwiękowa: Mirosław Matyasik
Tekst: fragment Apokalipsy św. Jana w interpretacji Marcina Hericha

Dodaj komentarz