• 2007-04-28

Dziewczyna z zapałkami

9 maja o godzinie 18 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbędzie się spotkanie z Anną Janko, autorką książki Dziewczyna z zapałkami. Rozmowę z autorką poprowadzi Paweł Huelle.

Dziewczyna z zapałkami to historia toksycznego związku, na zewnątrz wyglądającego na normalną współczesną rodzinę, opowieść kobiety uwięzionej w domu w trudnych latach 80 i na początku 90. Bohaterkę poznajemy jako młodą, dziewiętnastoletnią dziewczynę, właśnie przekraczającą granicę między młodością a dojrzałością. Wyszłam za mąż jak na wolność, a już o czwartej nad ranem gonił mnie stukot moich własnych obcasów na pustej ciemnej ulicy.
Ha. – bo do takiego skrótu redukuje swoje imię bohaterka, nie chcąc być Hanką, Hańcią czy Haneczką – szybko zdaje sobie sprawę, że jej „życie, jak pogoda, nie dopisało”.
Zdarzenia, których jesteśmy świadkami, są dramatyczne, czasem drastyczne, ale – są wspólne dla wielu, wielu związków. Apodyktyczny, egoistyczny mąż, okropni teściowie, kłopoty mieszkaniowe – czy to nie banalne? Jednak sposób, w jaki Anna Janko opisuje życie swojej bohaterki – literacki choć współczesny język, pełen zaskakujących powiedzonek i neologizmów, wyrafinowane poczucie humoru, graniczące z ironią – sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem. I to zarówno kiedy bohaterka opowiada o dramatycznych przeżyciach, jak i o mistrzowsko opisanej nużącej codzienności

Dodaj komentarz