• 2007-04-27

Tomek Sikora, Przejrzystość rzeczy

Prezentowana w obydwu salach Galerii Bielskiej BWA wystawa obejmuje działalność artystyczną Tomka Sikory na przestrzeni 30 lat. Pojawia się na niej opowiadanie o dziewczynie fotografowanej w przeróżnych środowiskach społecznych lat 70. XX wieku – projekt Album; ilustracje do książek Alicja w Krainie Czarów i Świńskie opowiastki…; malowniczy cykl Marocco, a także zbiór krótkich filmów pt. Fotografia ruchoma, oraz wiele innych projektów. Najważniejszym z nich, będącym w stałym procesie powstawania od roku 1999, jest najnowsza odsłona Przejrzystości rzeczy.

tomeksikorafranekstarow_485
Przejrzystość rzeczy to historie ludzkich losów pokazane poprzez przedmioty. Ofiarowali je artyście ludzie, których spotykał w swoim obfitującym w podróże życiu. Buty, modlitewnik, kałamarz, pióro, fajka, paszport, pudełeczko, nocnik, lalka i dziesiątki przeróżnych innych przedmiotów, składają się na opowiadanie o losach człowieka. W każdy przedmiot przenika fotografiuczny portret jego właściciela. Powstaje często abstrakcyjny, niezwykle plastyczny obraz. Łącząc fotografię z obiektami trójwymiarowymi artysta umożliwia jej przeniknięcie w świat form i kształtów, zarezerwowany dotąd dla rzeźby i architektury.
Obok obiektu pojawia się na wystawie tekst zawierający wyjaśnienie dlaczego przedmiot jest szczególnie ważny dla ofiarodawcy. Na przykład dla Janiny Ochojskiej ceramiczna miseczka stała się niezwykle ważna, jako jedyna ocalała podczas wypadku w drodze powrotnej działaczki z Afganistanu do Polski. Wojciech Pszoniak darował artyście wałek do ciasta, który symbolizował nie tylko rodzinny Lwów, ale i najsmaczniejsze matczyne pierogi i makarony. Franciszek Starowieyski ofiarował artyście rysunek na kamieniu litograficznym wykonany w okresie powstania węgierskiego w listopadzie 1956 roku, a Mieczysław Wasilewski grzebień, którym jeszcze w latach 90. XX wieku rozczesywał brodę zapuszczoną podczas wyprawy na koło podbiegunowe w Finlandii.
Kolekcja ,,Przejrzystość rzeczy” powstaje od 1999 roku i jest w nieustającym procesie.
Zadebiutowała w formie wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w 1999 roku. Następne odsłony miały miejsce w Eastwick Gallery w Chicago, Polska Institut w Sztokholmie, Galerii Stary Browar w Poznaniu oraz Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Autor tego niekończącego się projektu zaprasza wszystkich chętnych do opowiedzenia swojej niezwykłej historii, do współudziału w tworzeniu tego projektu. Artysta prosi o kontakt
e-mailowy: tomekphoto@yahoo.co.uk

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
Wystawa trwa: 08 – 27.05.2007 r. (obie sale)
Wernisaż: 07.05.2007 r., godz. 18.00

Dodaj komentarz