Pogrzeb Don Kichota

Przedstawienie prezentowane w Galerii Krzysztofory w Krakowie zamyka trwające 7 tygodni warsztaty studentów scenografii Central Saint Martins College of Art and Design z Londynu, którzy już po raz trzeci (pierwsza edycja projektu miała miejsce w 2005 roku) przyjechali do Krakowa, by korzystając z zasobów archiwalnych Cricoteki oraz możliwości spotkań z aktorami teatru Cricot 2 zapoznać się z metodami pracy Tadeusza Kantora.
Spektakl w reżyserii Andrei Cusumano odwołuje się do Kosmosu, ostatniej powieści Witolda Gombrowicza, która stanowi jego swoiste filozoficzne credo.  Pomysł jej wykorzystania zrodził się w trakcie warsztatów, których celem był eksperyment z pewnymi metodologicznymi elementami dzieła Kantora, a mianowicie z jego radykalnym rozróżnieniem na tekst dramatyczny oraz żywy teatr, w którym podstawą elementów dramaturgicznych są przestrzeń i relacja między aktorami a przedmiotami.
Bohaterem sztuki jest Sędzia H., w którego postać niezwykle intensywnie i sugestywnie wciela się Mira Rychlicka.
W spektaklu pominięto fabułę i tekst, zachowując główną strukturę koncepcyjną książki. Całość opiera się na kontraście pomiędzy “rzeczywistością” a “interpretacją rzeczywistości”. Sytuację rzeczywistą reprezentuje rodzina opłakująca śmierć ojca, Sędziego H. natomiast bez reszty pochłania jego paranoiczna interpretacja rzeczywistości. Fabułę zaczerpnięto z wcześniejszego opowiadania Gombrowicza Zbrodnia z premedytacją, które można odczytać jako szkic do Kosmosu. Ostatecznie rzeczywistość zaskakuje Sędziego H, który pozostaje na scenie, zawieszony niczym zwykły przedmiot.

Podczas warsztatów tworzące zespół studentki scenografii Central Saint Martin College of Art and Design w Londynie Foteini Kalle (Grecja), Victoria Gertz (Meksyk), Reija Stenius (Finlandia), Laurien Versteegh (Holandia) oraz Ingvill Fossheim (Norwegia) skonstruowały rekwizyty, kukły i maszyny użyte jako elementy dramaturgiczne, tworzące sytuacje oraz postacie. Ważną rolę odegrała specyfika miejsca – Galerii Krzysztofory, w której Kantor stworzył większość swoich arcydzieł.

Reżyseria: Andrea Cusumano
26 i 27 kwietnia 2007, godz. 19.30
29 kwietnia 2007, godz. 12.00

Galeria Krzysztofory, Kraków, ul. Szczepańska 2

1 komentarz do artykułu “Pogrzeb Don Kichota”

  1. bartek

    widzialem spektakl w londynie, w area 10, pozanlem artystow – nigdy nie widzialem zeby aktor powolujacy sie na 50 letnie doswiadczenie( mira) gral tak slabo. poza tym ze reszta zespolu wystepujaca w maskach robila doskonale wrazenie, a widac bylo ze pani mira w roli sedziego nie pozwala zakwestionowac sie w roli, kontroluje sytuacje za pomoca denerwujacego pseduo-monologu, pseudo, bo trudno uwierzyc ze istnieja ludzie tak nudni.

Dodaj komentarz