• 2007-04-24

Swingujący Londyn

Łódzka wystawa przybliża wybitną kolekcję Mateusza Grabowskiego, polskiego aptekarza, ale i miłośnika sztuki działającego w Londynie po II wojnie światowej. W 1959 roku założył on Grabowski Gallery, prezentującą i promującą przede wszystkim sztukę brytyjskich twórców młodego pokolenia, często związanych z pop-artem i op-artem. Organizowane tam wystawy były niekiedy pierwszymi indywidualnymi pokazami tych artystów, a na wernisaże przychodził „cały artystyczny Londyn”. Jednocześnie Grabowski gromadził prywatny zbiór dzieł sztuki, wśród których znalazły się prace m.in.: Bridget Riley, Dereka Boshiera, Pauline Boty, Franka Bowlinga, Michaela Kidnera, Jana Lebensteina, Jeffreya Steela, – artystów obecnie uważanych za czołowych twórców brytyjskich tamtych czasów.

derekboshier_chwa322aanglii_485
Po zamknięciu galerii w roku 1975 Grabowski podarował swoją kolekcję dwóm placówkom w Polsce – Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowemu w Warszawie. Dzięki tej donacji Muzeum Sztuki otrzymało 238 dzieł 128 artystów, pochodzących nie tylko z Polski czy Wysp, ale także z całej Europy i terenu dawnych kolonii brytyjskich, a nawet Ameryki Łacińskiej. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z tej kolekcji, które znajdują się obecnie w kolekcji Muzeum Sztuki i stanowią ważną część jego zbiorów. Wystawa przybliżając postać Grabowskiego przypomni także o znaczeniu, jakie odegrał on w promowaniu za granicą polskich twórców. W jego zbiorach znalazły się prace rodzimych artystów obecnie uważanych za czołowych: Wojciecha Fangora, Zbigniewa Makowskiego czy Aliny Szapocznikow.
Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczny katalog omawiający wszystkie dzieła z kolekcji Mateusza Grabowskiego, jak również zawierający teksty opisujące działalność kolekcjonera i jej znaczenie w kulturalnym środowisku londyńskim.

Kuratorzy wystawy: Paulina Kurc, Anna Saciuk¬Gąsowska

Otwarcie ekspozycji 15.05.2007 r. godz. 18.00

Muzeum Sztuki w Łodzi  
Gmach Główny
ul. Więckowskiego 36

Dodaj komentarz