• 2007-04-18

Jerzy Mierzejewski – wystawa, sesja

W dniu 20 kwietnia o godzinie 12.00 warszawska Akademia Sztuk Pięknych  wraz z Zakładem Filozofii Kultury zorganizuje wystawę i sesję naukową poświęconą sztuce Jerzego Mierzejewskiego. Wystawa i sesja będą się odbywać w auli Akademii.
Prof. Jerzy Mierzejewski urodził się w 1917 roku. Jest synem Jacka Mierzejewskiego, wybitnego malarza polskiego modernizmu. Malarzem był także brat Andrzej. Jerzy Mierzejewski studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1937 – 1939. Po wojnie w latach 1950-1975 wykładał zagadnienia plastyki w filmie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Przez wiele lat był dziekanem, a w latach 1974-75 prorektorem. Jest Doktorem Honoris Causa tej uczelni.
Jego uczniowie zgodnie przyznają się do znaczenia sposobu ukazania problemów sztuk plastycznych przez Mierzejewskiego na ukształtowanie się ich warsztatów reżyserskich i operatorskich. 
Od roku 1975 zajmuje się tylko malarstwem. Miał wiele wystaw w kraju i zagranicą. W 2004 roku w Muzeum Narodowym odbyła się wystawa wszystkich trzech Mierzejewskich.
Jerzy Mierzejewski maluje portrety i pejzaże. Jego obrazy charakteryzuje dążenie do zwięzłej syntetycznej formy, zawierającej wyraźną czytelną dla każdego wrażliwego człowieka treść symboliczną. Zwykłym rzeczom Mierzejewski potrafi nadać symboliczną moc. Pejzaże jego autorstwa, puste i rozległe, stają się symbolami nieskończoności. Obrazy Mierzejewskiego są wielkimi filozoficznymi medytacjami nad czasem i przestrzenią. Stworzył on sztukę własną, niezależną od mód, sztukę całkowicie autonomiczną.

Spotkanie w Akademii Sztuk Pięknych składać się będzie w dwóch części – wernisażu wystawy i sesji.

1. „Wprowadzenie” prof. Stanisław Baj – prorektor ASP
2. ”Piękno i świętość” prof. Zofia Rosińska – filozof, Zakład Filozofii Kultury UW 
3. ”Oko nigdy nie śpi” prof. Jerzy Wójcik – reżyser, operator, pisarz , PWSTiF w Łodzi
4. ”Ukazać ład” dr Jerzy Niecikowski – filozof, historyk sztuki, ASP w Warszawie
5. ”Sztuka która leczy” dr Wiktor Chmielarczyk – lekarz, filozof ,AM w Warszawie
6. ”Obraz i dusza” Tomasz Stawiszyński – filozof, krytyk literacki, krytyk sztuki Zakład Filozofii Kultury UW
7. ”Malarstwo jako filozofia” Maciej Mazurek – krytyk sztuki, krytyk literacki, poeta, malarz

Czas trwania wystawy: 23 – 30 kwietnia od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 do 16:00.

Dodaj komentarz