• 2007-04-13

1000 i jedna kobieta. Siła i wdzięk

We Wrocławiu zostanie otwarta wystawa zatytulowana 1000 i jedna kobieta. Siła i wdzięk. Jej autorką jest Theresia Hebenstreit – niemiecka artystka z Wiesbaden, w ramach swojego projektu wysyła po świecie 1001 ceramicznych figur kobiecych. Odwołując się do kobiecej mądrości i wyobraźni Szeherezady oraz potęgi chińskiej armii terakotowych wojowników strzegących grobu cesarza, stworzyła urozmaicony zastęp kobiecych figur. Te małe postacie, wykonane przez artystkę z terakoty, które są przeciwieństwem kanonicznych ideałów piękna, snują opowieści o radościach i nieszczęściu. Nagie, pulchne, ale pewne siebie, prowokują do dyskusji o społecznych dyktatach i dążeniu do nieosiągalnych wzorców.

hebenstreit
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie postacie pochodzą od pierwotnej figury. W skomplikowanym artystycznie i technicznie procesie powstało z jednej matrycy jej 13 wariantów. Z tych wariantów zostało utworzonych 77 egzemplarzy: 13 x 77= 1001. Każda z figur otrzymała niepowtarzalną wielkość, postawę i barwę.
 
Kobiety te wyruszyły w podróż w 77 drewnianych skrzyniach, które służą im jako opakowanie oraz wystawowe podesty. W ten sposób ustawione figury zajmują około 30mkw, tworząc radosny i komunikatywny nieład.

wernisaż 20.04.2007, godz. 18.00
galeria Szkła i Ceramiki
pl. Kościuszki 9/10, Wrocław

Dodaj komentarz