• 2007-03-31

Człowiek-śmietnik

31 marca w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie odbędzie się polska prapremiera spektaklu Człowiek-śmietnik Mateia Visnieca w reżyserii Bronki Nowickiej.

smietnik1_485

Spektakl dyplomowy studentów III roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka opowiada o kondycji i miejscu człowieka we współczesnym świecie. O makdonaldyzacji, o destrukcyjnej konsumpcji, higienicznej wojnie, którą świat ogląda przez szybę telewizora. Ale również o samotności, samozagładzie człowieka sukcesu i niemożliwości poznania samego siebie. Ze sztuki wyłania się obraz człowieka uwikłanego w pajęczą sieć ponowoczesnej kultury. Człowieka w stanie zagrożenia i opresji, które uwydatniają jego autentyczność.
Główny bohater żyje w mieście o pozornie zwyczajnym kształcie. Są w nim ulice, kawiarnie, przystanki autobusowe, bloki – pełen realizm. Ale w tym samym mieście ludzi atakują mięsożerne motyle, ślimaki wpełzają do domów, po ulicach spacerują ludzie ze zwierzętami o czterech pyskach i białe konie, pracuje maszyna do grzebania zwłok, gdzieś mieści się pralnia mózgów.
Człowiek-śmietnik Visneca to tryumf wyobraźni, która tworzy wariantywną i równie prawomocną rzeczywistość. Tekst uwodzi oryginalnością, niespotykanym klimatem i natychmiastową wizualizacją słów. Tworzy obrazy z ducha kafkowskie, bliskie poetyce Marqueza i Michaux.
Reżyserem spektaklu jest Bronka Nowicka, znana olsztyńskiej publiczności z Opowieści o zwyczajnym szaleństwie Petra Zelenki.

godz. 18.00
Teatru im. S. Jaracza

Dodaj komentarz