Encyklopedia szaleńca

Do realizacji projektu Encyklopedii szaleńca we wrocławskiej Entropii kolektyw Rita Baum zaprosił powstałe w 1993 roku dolnośląskie Stowarzyszenie Ostoja, które zajmuje się pomocą osobom dotkniętym Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. O metodach terapii (np. arteterapii) i pracy Ostoi można przeczytać w 10. numerze Rity Baum, poświęconym szaleństwu. Głównym celem obecnego projektu jest próba wytworzenia nowej jakości, kiedy osoby niepełnosprawne intelektualnie interpretują tekst metaforyczny i abstrakcyjny, rozumiejąc go na swój niepowtarzalny sposób. Interpretacja Encyklopedii przez ludzi z ośrodka przy Litomskiej może nas wiele nauczyć i dzięki arteterapii pokazać wartość Innego oraz rozszerzyć nasze rozumienie poezji.

zalibarek_485Pismo Rita Baum wydało Encyklopedię szaleńca na jesieni ubiegłego roku. Grafiki do książki przygotował Zalibarek, grafik i rysownik zajmujący się m.in. animacją 3D, założyciel i redaktor pisma internetowego Puzdro. Prezentowana wizualizacja to patchwork wideo utkany z prac rysunkowych z lat 2005-2006 w technice piórkowej i ołówkowej.

Ewa Sonnenberg – poetka ceniona w Polsce i za granicą, redaktorka Rity Baum. Ma na swoim koncie takie książki poetyckie, jak Hazard, Kraina tysiąca notesów, Planeta, Smycz, Płonący tramwaj. Jest laureatką poetyckiej nagrody im. Georga Trakla. Obecnie mieszka w Krakowie. Jej wiersze tłumaczone były na kilka języków.

Galeria Entropia, Wrocław
wtorek 3 kwietnia 2007, godz. 18.00

Dodaj komentarz