Lomotomia

Lomotomia to zbiorowa wystawa lomografii autorstwa fotografików z Łodzi,  Warszawy i Wrocławia. Różnorodność postaw twórczych uczestników odpowiada zróżnicowaniu tematycznemu zdjęć, a jednocześnie, poprzez brak narzuconych ram dotyczących formatu, stylistyki czy konwencji, udało się stworzyć barwną i spójną mozaikę.

Ekspozycja została ograniczona do wyżej wymienionych miast z kilku względów. Pomijając te geograficzno-logistyczne, w przypadku lomografii Łódź i Wrocław leżą na dwóch biegunach. Łódź jest miastem, w którym ten nurt fotografii ma już swoją tradycję. To tam powstała pierwsza polska lomo-grupa Lomuj.sie.pl, to właśnie w Łodzi odbyło się kilka znaczących dla rozwoju lomografii w Polsce wystaw prezentujących fotografie w formie klasycznych juz LomoWalls. Wrocław natomiast nie doczekał się dotychczas żadnej większej tego typu wystawy.

marcin_485

Lomografia stoi na granicy popkultury i kultury wysokiej, w związku z czym często pod jej adresem padają rozmaite deprecjonujące zarzuty piewców tzw. sztuki elitarnej. Bezideowe za to bezpretensjonalne lomografie robione z biodra czy na przykład z kolan to czysta radość tworzenia. Zapisy tej beztroskiej twórczości składają się na unikalne, barwne pamiętniki, klatka po klatce dokumentujące przypadkowe wycinki z życia lomografów.

Wystawę możńa oglądać od 30 marca do 19 kwietnia 2007

Galeria Szewska 36
Instytut Historii Sztuki
ul. Szewska 36, Wrocław

Dodaj komentarz