• 2007-03-24

Rok 1897

W niedzielę 1 kwietnia odbędzie się w Poznaniu koncert poświęcony w całości twórczości dwóch kompozytorów Johannesa Brahmsa i Aleksandra Tansmana. W bieżącym roku przypada 110 rocznica śmierci J. Brahmsa i urodzin A. Tansmana (1897). Chociaż drugi z twórców urodził się w roku, w którym opuścił świat pierwszy z nich, obu kompozytorów łączy co najmniej jeszcze jeden istotny fakt. Zarówno twórczość Brahmsa, jak i Tansmana wpisuje się w ramy stylu określanego mianem Neoklasycyzmu. W swoich utworach kompozytorzy ci w dużym stopniu sięgali po środki muzyczne i formy charakterystyczne dla epoki baroku i klasycyzmu łącząc je ze współczesnym językiem muzycznym.
Jako pierwsze podczas koncertu wykonane zostaną Wariacje na temat Girolamo Frescobaldiego oraz Musique pour Cordes (Kwartet nr 7) Aleksandra Tansmana.
W drugiej części koncertu w interpretacji Orkiestry Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal oraz pianistki Ewy Pobłockiej zabrzmi wspaniały Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa. Utwór Brahmsa jest jednym z najważniejszych w twórczości niemieckiego kompozytora i należy do grona arcydzieł kameralistyki.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
Agnieszka Duczmal – dyrygent
Ewa Pobłocka – fortepian

W programie:
Aleksander Tansman                         Wariacje na temat Girolamo Frescobaldiego 
                                                       Musique pour Cordes (Kwartet nr 7)

Johannes Brahms                              Kwintet fortepianowy f-moll op. 34

Niedziela, 1 kwietnia 2007 r.
godz. 18.00
Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza

Dodaj komentarz