• 2007-03-20

Agata Bogacka, Druga połowa serca

Wystawa Agaty Bogackiej jest pierwszą indywidualną prezentacją tej artystki w Krakowie. Bogacka jest już artystką dobrze znaną i cenioną. Od lat związana z warszawską Galerią Raster. Styl jej malarstwa jest łatwo rozpoznawalny – operuje charakterystycznym linearnym konturem, maluje płasko, na płótnie kładzie duże powierzchnie koloru. Pod tą oszczędną formą kryje się wiele prywatnych emocji zawartych w tematach jej obrazów, których bohaterami są postacie z najbliższego otoczenia i ona sama.
Malarstwo Agaty Bogackiej, które jest szczególnym zapisem życia prywatnego – staje się co raz bardziej dziwaczne i niepokojące. Co raz więcej w nim niedomówień i niedokończonych, tajemniczych historii dziejących się na pograniczu snu i jawy. Obrazy Bogackiej przepełnia melancholia, egzystencjalny niepokój i samotność. Jej sztukę można również interpretować jako głos pokolenia – portret dzisiejszych trzydziestolatków. Prostota formy co raz częściej ustępuje wyrafinowanej dekoracyjności. Na płótnach pojawiają się kobiety gigantki, niektóre postaci powstają przy pomocy arabesek farby subtelnie wyłaniających się z gładkiego tła.
W ramach wystawy Druga połowa serca zostaną pokazane również rysunki oraz fotografie, dotąd mniej znane publiczności. Fotografie mówią o sposobie pracy nad obrazami, ale stanowią też ważne ich dopełnienie. Rysunki to autoportrety odbite w złotym sercu, które Agata nosi na piersi jako medalion.
Wystawa ta otwiera cykl pokazów w Galerii Potocka poświęconych wrażliwości na rzeczywistość rozumianej w różny sposób, czasami bardzo przewrotnie.
wernisaż 22 marca 2007, czwartek od 17.00 do 19.00
wystawa czynna do 20 kwietnia 2007

GALERIA POTOCKA
biuro organizacyjne
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach
pl. Sikorskiego 10
31-115 Kraków

Dodaj komentarz