Ogólnoświatowe czytanie poświęcone pamięci Anny Politkowskiej

Ogólnoświatowe czytanie poświęcone pamięci Anny Politkowskiej odbędzie się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy we wtorek 20 marca o godzinie 19.00. Fundacja Petera Weissa ogłosiła dzień 20 marca, 2007 poświęcony Annie Politkowskiej: niezależnej dziennikarce, bezkompromisowej reporterce, autorce książek ostro krytykującej wojnę w Czeczenii, przeciwstawiającej się polityce Władimira Putina, która 7 października 2006 roku, została zamordowana w niewyjaśnionych okolicznościach. 
W teatrach i instytucjach kulturalnych na całym świecie zostanie przeczytany wybrany fragment z książki Politkowskiej Druga wojna czeczeńska. Niemieckie radio nada czytanie zarejestrowane przez Elfriede Jelinek. Działalność Politkowskiej została nazwana najważniejszym świadectwem wojny w Czeczenii. Politkowska przekonała się naocznie, że w tej wojnie nie ma zwycięzców, a cierpią zwykli ludzie i Czeczeńcy i Rosjanie. Mówiła o tym przy każdej nadarzającej się okazji. Jej świadectwo było kontrą na okrągłe zdania polityków. Za swoją prawdę zapłaciła najwyższą cenę.
Fragment książki Anny Politkowskiej przeczyta Beata Bandurska.

annapolitkowska2_01

Anna Politkowska, (urodzona 30 sierpnia 1958 w Nowym Jorku, zmarła 7 października 2006 w Moskwie) – niezależna rosyjska dziennikarka, znana ze swego krytycznego stosunku do administracji Putina, oraz wojny w Czeczenii. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Moskiewskim. Po ukończeniu studiów w  1980 roku rozpoczęła pracę w gazecie Izwiestia. Na początku lat 90 uzyskała obywatelstwo USA. Od czerwca 1999 roku pisywała do internetowej gazety Nowaja Gazeta należącej do mediów uznawanych za opozycyjne wobec władz Federacji Rosyjskiej. Zwracała uwagę na łamanie praw człowieka w Czeczenii. W roku 2005 napisała książkę Druga wojna czeczeńska , wydaną m.in. w Polsce w 2006 roku. Napisała także kilka książek o prezydencie Władimirze Putinie. Nagrodzona przez Związek Dziennikarzy Rosji Złotym Piórem Rosji (1999) i  Dobrym Uczynkiem – Dobrym Sercem (2000). Otrzymała również nagrodę od OBWE (2003). Kilkakrotnie brała udział w negocjacjach dotyczących uwolnienia porwanych, między innymi w październiku 2002 roku, podczas zajęcia przez czeczeńskich partyzantów teatru w Dubrowce. Podczas tragedii w Biesłanie nie udało się jej dotrzeć na miejsce, zasłabła w samolocie. Sugerowała wówczas, że podano jej w herbacie jakiś szkodliwy środek.
7 października 2006 znaleziono ją zastrzeloną w windzie jej mieszkania w centrum Moskwy. Na miejscu znaleziono porzucony pistolet i łuski. Wcześniej kilkakrotnie grożono jej śmiercią.

Dodaj komentarz