• 2006-12-21

Sebastian Cichocki – 52. Biennale Sztuki w Wenecji

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło komunikat o mianowaniu dyrektora programowego galerii Kronika w Bytomiu Sebastiana Cichockiego kuratorem Polskiego Pawilonu 52. Biennale Sztuki w Wenecji. Projekt wystawy, przygotowany z Moniką Sosnowską, wyłoniono w drodze konkursu organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Galerię Narodową Zachęta. Wybrany przez jury projekt to instalacja, o roboczym tytule „1:1” – szkielet modernistycznego budynku wbudowany we wnętrze pawilonu wystawienniczego z lat 30. XX wieku. Realizacja Sosnowskiej jest częścią szerszej debaty na temat dziedzictwa modernizmu, które nie ogranicza się do obszaru architektury, sztuki i designu.

Sebastian Cichocki (1975) jest socjologiem, krytykiem sztuki i kuratorem. Od 2006 roku pełni funkcje dyrektora programowego Kroniki w Bytomiu. Współpracował m.in. z berlińskim Buero Kopernikus i macedońskim Press to Exit. Wykładowca Studium Kuratorskiego UJ. Jest autorem ponad 200 opublikowanych tekstów na temat sztuki współczesnej, tłumaczonych na język angielski, francuski, niemiecki, włoski, rosyjski, łotewski, estoński, macedoński i holenderski. Ostatnio jego teksty znalazły się m.in. w książkach “Memorials of Identity. New Media from the Rubell Family Collection”, Miami (USA), "Das Radio empfiehlt", Bielefelder Kunstverein, (Niemcy), „Ideal City/ Invisible Cities”, (Polska/ Niemcy), „Raport – Not Announcement”, BAK Utrecht (Holandia), "Muzeum sztuki. Antologia tekstów”, Universitas (Polska).

Monika Sosnowska (1972) studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie. Artystka współpracuje z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie. Sosnowska zasłynęła instalacjami o charakterze labiryntów, zniekształcających wnętrza budynków i wykorzystujących iluzje optyczne. W swojej sztuce Sosnowska odnosi się często do wschodnioeuropejskich doświadczeń z powojenną modernizacją: bloków mieszkalnych, pawilonów usługowych, dworców i centrów handlowych. Istotne są dla niej także „drugorzędne” cechy architektury, jak dominująca wówczas kolorystyka, użycie specyficznych materiałów budowlanych. Artystka bada najczęściej te fragmenty architektury, które są nieprawidłowe, obarczone błędem.
Prace Moniki Sosnowskiej prezentowane były w ostatnich latach m.in. w Museum of Modern Art, Nowy Jork, Serpentine Gallery, Londyn, Fundacji Galerii Foksal, Warszawa, The Modern Institute w Glasgow, De Apple w Amsterdamie i OPA w Guadalajara, Meksyk.

Dodaj komentarz